<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><!--Generated by ParsePort ApS--><?instance-generator id="ParsePort XBRL Generator" version="2018.05.24" creationdate="2022-04-08T06:23:03+01:00"?><xbrli:xbrl xml:lang="da" xmlns:xlink="http://www.w3.org/1999/xlink" xmlns:xbrldi="http://xbrl.org/2006/xbrldi" xmlns:link="http://www.xbrl.org/2003/linkbase" xmlns:xbrli="http://www.xbrl.org/2003/instance" xmlns:arr="http://xbrl.dcca.dk/arr" xmlns:sob="http://xbrl.dcca.dk/sob" xmlns:fsa="http://xbrl.dcca.dk/fsa" xmlns:cmn="http://xbrl.dcca.dk/cmn" xmlns:gsd="http://xbrl.dcca.dk/gsd" xmlns:mrv="http://xbrl.dcca.dk/mrv" xmlns:iso4217="http://www.xbrl.org/2003/iso4217"><link:schemaRef xlink:href="http://archprod.service.eogs.dk/taxonomy/20201001/entryDanishGAAPBalanceSheetAccountFormIncomeStatementByNatureIncludingManagementsReviewStatisticsAndTax20201001.xsd" xlink:type="simple" /><xbrli:unit id="pure"><xbrli:measure>xbrli:pure</xbrli:measure></xbrli:unit><xbrli:unit id="DKK"><xbrli:measure>iso4217:DKK</xbrli:measure></xbrli:unit><xbrli:context id="duration_CY_DUAL_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_DUAL_IdentificationOfAuditorDimension_cmn_auditorIdentifier_only_1"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:typedMember dimension="cmn:IdentificationOfAuditorDimension"><cmn:auditorIdentifier>1</cmn:auditorIdentifier></xbrldi:typedMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfExecutiveBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_1"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:typedMember dimension="cmn:IdentificationOfMemberOfExecutiveBoardDimension"><cmn:memberOfBoardIdentifier>1</cmn:memberOfBoardIdentifier></xbrldi:typedMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfExecutiveBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_2"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:typedMember dimension="cmn:IdentificationOfMemberOfExecutiveBoardDimension"><cmn:memberOfBoardIdentifier>2</cmn:memberOfBoardIdentifier></xbrldi:typedMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfExecutiveBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_3"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:typedMember dimension="cmn:IdentificationOfMemberOfExecutiveBoardDimension"><cmn:memberOfBoardIdentifier>3</cmn:memberOfBoardIdentifier></xbrldi:typedMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_1"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:typedMember dimension="cmn:IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension"><cmn:memberOfBoardIdentifier>1</cmn:memberOfBoardIdentifier></xbrldi:typedMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_2"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:typedMember dimension="cmn:IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension"><cmn:memberOfBoardIdentifier>2</cmn:memberOfBoardIdentifier></xbrldi:typedMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_3"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:typedMember dimension="cmn:IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension"><cmn:memberOfBoardIdentifier>3</cmn:memberOfBoardIdentifier></xbrldi:typedMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_4"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:typedMember dimension="cmn:IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension"><cmn:memberOfBoardIdentifier>4</cmn:memberOfBoardIdentifier></xbrldi:typedMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_5"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:typedMember dimension="cmn:IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension"><cmn:memberOfBoardIdentifier>5</cmn:memberOfBoardIdentifier></xbrldi:typedMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_6"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:typedMember dimension="cmn:IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension"><cmn:memberOfBoardIdentifier>6</cmn:memberOfBoardIdentifier></xbrldi:typedMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_7"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:typedMember dimension="cmn:IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension"><cmn:memberOfBoardIdentifier>7</cmn:memberOfBoardIdentifier></xbrldi:typedMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_8"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:typedMember dimension="cmn:IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension"><cmn:memberOfBoardIdentifier>8</cmn:memberOfBoardIdentifier></xbrldi:typedMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_9"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:typedMember dimension="cmn:IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension"><cmn:memberOfBoardIdentifier>9</cmn:memberOfBoardIdentifier></xbrldi:typedMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_DUAL_IdentificationOfAuditorDimension_cmn_auditorIdentifier_only_2"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:typedMember dimension="cmn:IdentificationOfAuditorDimension"><cmn:auditorIdentifier>2</cmn:auditorIdentifier></xbrldi:typedMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period></xbrli:context><xbrli:context id="duration_LY_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2020-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2020-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ReserveForCurrentValueOfHedgingMember_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:explicitMember dimension="fsa:ClassesOfEquityDimension">fsa:ReserveForCurrentValueOfHedgingMember</xbrldi:explicitMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_RetainedEarningsMember_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:explicitMember dimension="fsa:ClassesOfEquityDimension">fsa:RetainedEarningsMember</xbrldi:explicitMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_ResultDistributionDimension_fsa_RetainedEarningsMember_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:explicitMember dimension="fsa:ResultDistributionDimension">fsa:RetainedEarningsMember</xbrldi:explicitMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_LY_ResultDistributionDimension_fsa_RetainedEarningsMember_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2020-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2020-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:explicitMember dimension="fsa:ResultDistributionDimension">fsa:RetainedEarningsMember</xbrldi:explicitMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="instant_CY_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:instant>2021-12-31</xbrli:instant></xbrli:period></xbrli:context><xbrli:context id="instant_LY_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:instant>2020-12-31</xbrli:instant></xbrli:period></xbrli:context><xbrli:context id="instant_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ContributedCapitalMember_only_start"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:instant>2021-01-01</xbrli:instant></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:explicitMember dimension="fsa:ClassesOfEquityDimension">fsa:ContributedCapitalMember</xbrldi:explicitMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="instant_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ReserveForCurrentValueOfHedgingMember_only_start"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:instant>2021-01-01</xbrli:instant></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:explicitMember dimension="fsa:ClassesOfEquityDimension">fsa:ReserveForCurrentValueOfHedgingMember</xbrldi:explicitMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="instant_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ReserveForDevelopmentExpenditureMember_only_start"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:instant>2021-01-01</xbrli:instant></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:explicitMember dimension="fsa:ClassesOfEquityDimension">fsa:ReserveForDevelopmentExpenditureMember</xbrldi:explicitMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="instant_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_RetainedEarningsMember_only_start"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:instant>2021-01-01</xbrli:instant></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:explicitMember dimension="fsa:ClassesOfEquityDimension">fsa:RetainedEarningsMember</xbrldi:explicitMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="instant_CY_only_start"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:instant>2021-01-01</xbrli:instant></xbrli:period></xbrli:context><xbrli:context id="instant_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ContributedCapitalMember_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:instant>2021-12-31</xbrli:instant></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:explicitMember dimension="fsa:ClassesOfEquityDimension">fsa:ContributedCapitalMember</xbrldi:explicitMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="instant_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ReserveForDevelopmentExpenditureMember_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:instant>2021-12-31</xbrli:instant></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:explicitMember dimension="fsa:ClassesOfEquityDimension">fsa:ReserveForDevelopmentExpenditureMember</xbrldi:explicitMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="instant_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_RetainedEarningsMember_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:instant>2021-12-31</xbrli:instant></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:explicitMember dimension="fsa:ClassesOfEquityDimension">fsa:RetainedEarningsMember</xbrldi:explicitMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ReserveForDevelopmentExpenditureMember_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:explicitMember dimension="fsa:ClassesOfEquityDimension">fsa:ReserveForDevelopmentExpenditureMember</xbrldi:explicitMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_ManagementCategoryDimension_fsa_ManagementMember_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:explicitMember dimension="fsa:ManagementCategoryDimension">fsa:ManagementMember</xbrldi:explicitMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_LY_ManagementCategoryDimension_fsa_ManagementMember_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2020-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2020-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:explicitMember dimension="fsa:ManagementCategoryDimension">fsa:ManagementMember</xbrldi:explicitMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_CY_ManagementCategoryDimension_fsa_BoardOfDirectorsMember_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2021-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2021-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:explicitMember dimension="fsa:ManagementCategoryDimension">fsa:BoardOfDirectorsMember</xbrldi:explicitMember></xbrli:scenario></xbrli:context><xbrli:context id="duration_LY_ManagementCategoryDimension_fsa_BoardOfDirectorsMember_only"><xbrli:entity><xbrli:identifier scheme="http://www.dcca.dk/cvr">25154150</xbrli:identifier></xbrli:entity><xbrli:period><xbrli:startDate>2020-01-01</xbrli:startDate><xbrli:endDate>2020-12-31</xbrli:endDate></xbrli:period><xbrli:scenario><xbrldi:explicitMember dimension="fsa:ManagementCategoryDimension">fsa:BoardOfDirectorsMember</xbrldi:explicitMember></xbrli:scenario></xbrli:context><arr:TypeOfBasisForModifiedOpinionOnAuditedFinancialStatements contextRef="duration_CY_DUAL_only">Grundlag for konklusion</arr:TypeOfBasisForModifiedOpinionOnAuditedFinancialStatements><arr:TypeOfModifiedOpinionOnAuditedFinancialStatements contextRef="duration_CY_DUAL_only">Konklusion</arr:TypeOfModifiedOpinionOnAuditedFinancialStatements><arr:SignatureOfAuditorsDate contextRef="duration_CY_DUAL_only">2022-04-06</arr:SignatureOfAuditorsDate><sob:DateOfApprovalOfAnnualReport contextRef="duration_CY_DUAL_only">2022-04-06</sob:DateOfApprovalOfAnnualReport><fsa:ClassOfReportingEntity contextRef="duration_CY_DUAL_only">Regnskabsklasse C, stor virksomhed</fsa:ClassOfReportingEntity><cmn:IdentificationNumberCvrOfAuditFirm contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfAuditorDimension_cmn_auditorIdentifier_only_1">33963556</cmn:IdentificationNumberCvrOfAuditFirm><gsd:PrecedingReportingPeriodStartDate contextRef="duration_CY_DUAL_only">2020-01-01</gsd:PrecedingReportingPeriodStartDate><gsd:PredingReportingPeriodEndDate contextRef="duration_CY_DUAL_only">2020-12-31</gsd:PredingReportingPeriodEndDate><gsd:AddressOfAuditorPostCodeIdentifier contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfAuditorDimension_cmn_auditorIdentifier_only_1">8600</gsd:AddressOfAuditorPostCodeIdentifier><gsd:AddressOfAuditorDistrictName contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfAuditorDimension_cmn_auditorIdentifier_only_1">Silkeborg</gsd:AddressOfAuditorDistrictName><gsd:AddressOfAuditorStreetBuildingIdentifier contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfAuditorDimension_cmn_auditorIdentifier_only_1">26</gsd:AddressOfAuditorStreetBuildingIdentifier><gsd:AddressOfAuditorStreetName contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfAuditorDimension_cmn_auditorIdentifier_only_1">Papirfabrikken</gsd:AddressOfAuditorStreetName><cmn:NameOfAuditFirm contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfAuditorDimension_cmn_auditorIdentifier_only_1">Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab</cmn:NameOfAuditFirm><gsd:RegisteredOfficeOfReportingEntity contextRef="duration_CY_DUAL_only">Esbjerg</gsd:RegisteredOfficeOfReportingEntity><gsd:AddressOfReportingEntityDistrictName contextRef="duration_CY_DUAL_only">Esbjerg N</gsd:AddressOfReportingEntityDistrictName><gsd:AddressOfReportingEntityPostCodeIdentifier contextRef="duration_CY_DUAL_only">6715</gsd:AddressOfReportingEntityPostCodeIdentifier><cmn:TypeOfAuditorAssistance contextRef="duration_CY_DUAL_only">Revisionspåtegning</cmn:TypeOfAuditorAssistance><gsd:ReportingPeriodEndDate contextRef="duration_CY_DUAL_only">2021-12-31</gsd:ReportingPeriodEndDate><gsd:ReportingPeriodStartDate contextRef="duration_CY_DUAL_only">2021-01-01</gsd:ReportingPeriodStartDate><gsd:AddressOfReportingEntityStreetBuildingIdentifier contextRef="duration_CY_DUAL_only">&lt;br /&gt;&lt;br /&gt;1</gsd:AddressOfReportingEntityStreetBuildingIdentifier><gsd:AddressOfReportingEntityStreetName contextRef="duration_CY_DUAL_only">Edison Park</gsd:AddressOfReportingEntityStreetName><gsd:NameOfReportingEntity contextRef="duration_CY_DUAL_only">N1 A/S</gsd:NameOfReportingEntity><gsd:IdentificationNumberCvrOfReportingEntity contextRef="duration_CY_DUAL_only">25154150</gsd:IdentificationNumberCvrOfReportingEntity><gsd:IdentificationNumberCvrOfSubmittingEnterprise contextRef="duration_CY_DUAL_only">33963556</gsd:IdentificationNumberCvrOfSubmittingEnterprise><gsd:AddressOfSubmittingEnterprisePostcodeAndTown contextRef="duration_CY_DUAL_only">2300 København S</gsd:AddressOfSubmittingEnterprisePostcodeAndTown><gsd:AddressOfSubmittingEnterpriseStreetAndNumber contextRef="duration_CY_DUAL_only">Weidekampsgade 6</gsd:AddressOfSubmittingEnterpriseStreetAndNumber><gsd:NameOfSubmittingEnterprise contextRef="duration_CY_DUAL_only">Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab</gsd:NameOfSubmittingEnterprise><gsd:InformationOnTypeOfSubmittedReport contextRef="duration_CY_DUAL_only">Årsrapport</gsd:InformationOnTypeOfSubmittedReport><arr:StatementWhetherQualificationsOfAuditedFinancialStatementsAreOfSuchDecisiveImportanceThatAnnualGeneralMeetingShouldNotApproveFinancialStatements contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">IndholdVirksomhedsoplysningerLedelsespåtegningDen uafhængige revisors revisionspåtegningLedelsesberetningResultatopgørelse for 2021Balance pr. 31.12.2021Egenkapitalopgørelse for 2021NoterAnvendt regnskabspraksisVirksomhedsoplysningerVirksomhedN1 A/SEdison Park 16715 Esbjerg N CVR-nr.: 25154150Hjemsted: EsbjergRegnskabsår: 01.01.2021 - 31.12.2021BestyrelseDirektionRevisorDeloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
Papirfabrikken 26
8600 SilkeborgLedelsespåtegningBestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for regnskabsåret 01.01.2021 - 31.12.2021 for N1 A/S.Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.Det er vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af virksomhedens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31.12.2021 samt af resultatet af virksomhedens aktiviteter for regnskabsåret 01.01.2021 - 31.12.2021.Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvisende redegørelse for de forhold, beretningen omhandler.Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.Esbjerg, den 06.04.2022DirektionBestyrelseDen uafhængige revisors revisionspåtegningTil kapitalejerne i N1 A/SKonklusionVi har revideret årsregnskabet for N1 A/S for regnskabsåret 01.01.2021 - 31.12.2021, der omfatter resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter, herunder anvendt regnskabspraksis. Årsregnskabet udarbejdes efter årsregnskabsloven.
​
​Det er vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31.12.2021 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 01.01.2021 - 31.12.2021 i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Grundlag for konklusionVi har udført vores revision i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i revisionspåtegningens afsnit ”Revisors ansvar for revisionen af årsregnskabet”. Vi er uafhængige af selskabet i overensstemmelse med International Ethics Standards Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code. Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.Ledelsens ansvar for årsregnskabetLedelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde et årsregnskab uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.

Ved udarbejdelsen af årsregnskabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere selskabets evne til at fortsætte driften, at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant, samt at udarbejde årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere selskabet, indstille driften eller ikke har andet realistisk alternativ end at gøre dette.Revisors ansvar for revisionen af årsregnskabetVores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om årsregnskabet som helhed er uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en revisionspåtegning med en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt niveau af sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlinformation, når sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis eller samlet har indflydelse på de økonomiske beslutninger, som brugerne træffer på grundlag af årsregnskabet.


Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, foretager vi faglige vurderinger og opretholder professionel skepsis under revisionen. Herudover:Identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinformation i årsregnskabet, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, udformer og udfører revisionshandlinger som reaktion på disse risici samt opnår revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet til at danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget af fejl, idet besvigelser kan omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk, bevidste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern kontrol.
Opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans for revisionen for at kunne udforme revisionshandlinger, der er passende efter omstændighederne, men ikke for at kunne udtrykke en konklusion om effektiviteten af selskabets interne kontrol.
Tager vi stilling til, om den anvendte regnskabspraksis, som er anvendt af ledelsen, er passende, samt om de regnskabsmæssige skøn og tilknyttede oplysninger, som ledelsen har udarbejdet, er rimelige.
Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift er passende, samt om der på grundlag af det opnåede revisionsbevis er væsentlig usikkerhed forbundet med begivenheder eller forhold, der kan skabe betydelig tvivl om selskabets evne til at fortsætte driften. Hvis vi konkluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vores revisionspåtegning gøre opmærksom på oplysninger herom i årsregnskabet eller, hvis sådanne oplysninger ikke er tilstrækkelige, modificere vores konklusion. Vores konklusioner er baseret på det revisionsbevis, der er opnået frem til datoen for vores revisionspåtegning. Fremtidige begivenheder eller forhold kan dog medføre, at selskabet ikke længere kan fortsætte driften.
Tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og indhold af årsregnskabet, herunder noteoplysningerne, samt om årsregnskabet afspejler de underliggende transaktioner og begivenheder på en sådan måde, at der gives et retvisende billede heraf.Vi kommunikerer med den øverste ledelse om blandt andet det planlagte omfang og den tidsmæssige placering af revisionen samt betydelige revisionsmæssige observationer, herunder eventuelle betydelige mangler i intern kontrol, som vi identificerer under revisionen.Udtalelse om ledelsesberetningenLedelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.

Vores konklusion om årsregnskabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.

I tilknytning til vores revision af årsregnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med årsregnskabet eller vores viden opnået ved revisionen eller på anden måde synes at indeholde væsentlig fejlinformation. 

Vores ansvar er herudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder krævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven.Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overensstemmelse med årsregnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.Silkeborg, den 06.04.2022LedelsesberetningHoved- og nøgletal2021
t.kr.2020
t.kr.2019
t.kr.2018
t.kr.2017
t.kr.HovedtalNettoomsætning1.174.9341.161.1321.341.078754.620806.348Bruttoresultat725.627805.800878.245400.613527.269Driftsresultat(168.937)(70.237)150.643115.307263.702Resultat af finansielle poster(50.323)(51.096)(59.728)(35.167)(40.068)Årets resultat20.376(83.793)46.08768.693228.511Balancesum13.424.75113.622.46812.868.4435.629.4095.643.427Investeringer i materielle aktiver805.469775.08611.183.959301.360200.469Egenkapital4.984.3864.922.7844.996.3742.196.9942.128.152Gns. investeret kapital inklusiv goodwill8.016.4818.164.0836.021.2483.863.1214.981.894Nettorentebærende gæld3.746.6783.824.7074.160.6881.774.6351.925.461NøgletalBruttoavance (%)61,7669,4065,4953,0965,39Nettomargin (%)1,73(7,22)3,449,1028,34Afkast af investeret kapital inkl. goodwill (%)0,25(1,03)0,771,784,59Finansiel gearing 0,750,780,830,810,90Egenkapitalforrentning (%)0,41(1,69)1,283,1811,38Soliditetsgrad (%)37,1336,1438,8339,0337,71Hoved- og nøgletal er defineret og beregnet i overensstemmelse med Finansforeningens gældende version af “Anbefalinger &amp; Nøgletal".

Evonet A/S blev i 2019 fusioneret med søsterselskabet N1 A/S med Evonet A/S som det fortsættende selskab.
Selskabet har i samme forbindelse ændret navn til N1 A/S. Fusionen er sket med regnskabsmæssigt
tilbagevirkende kraft til 01.01.2019 uden tilpasning af sammenligningstal. Hoved- og nøgletallene for 2019 og
frem er derfor ikke direkte sammenlignelige med de foregående år.




Bruttoavance (%):Bruttoresultat * 100
NettoomsætningNettomargin (%):Årets resultat * 100
NettoomsætningAfkast af investeret kapital inkl. goodwill (%):Årets resultat * 100
Gns. investeret kapital inkl. goodwillFinansiel gearing:Nettorentebærende gæld 
Gns. egenkapitalEgenkapitalforrentning (%):Årets resultat * 100
Gns. egenkapitalSoliditetsgrad (%):Egenkapital * 100
BalancesumVirksomhedens væsentligste aktiviteterSelskabets aktivitet består i at drive elnetvirksomhed i henhold til bevilling efter elforsyningsloven. N1 A/S er ansvarlig for drift, vedligeholdelse og udbygning af elnettet. Vi har ansvaret for levering af el til ca. 780.000 netkunder, og vi sikrer høj leveringssikkerhed i elnettet i vores forsyningsområde. N1 vedligeholder, reinvesterer og udbygger elnettet effektivt, så der også fremadrettet opnås høj leveringssikkerhed og lave priser på nettariffer og abonnementer.Udvikling i aktiviteter og økonomiske forholdI 2021 har N1 udbetalt rabatter til netkunderne i N1’s forsyningsområde på over 500 mio.kr., hvilket har medført en kærkommen reduktion i elregningen i et år med kraftigt stigende spotpriser på strøm. Hovedparten af rabatten tilfalder som følge af fusionsgrundlaget tilbage fra 2019 netkunderne i det tidligere Evonet forsyningsområde, som samlet har modtaget rabatter på 423 mio.kr. Der er i det tidligere N1 A/S’ forsyningsområde udbetalt 91 mio.kr. i rabat til forbrugerne i løbet af 2021. Rabatten er udbetalt i form af en nedsættelse af tariﬀerne og abonnementer og derved mindre opkrævning på elregningen hos netkunderne i N1’s forsyningsområde. 

Udbetaling af rabat på samlet 513 mio.kr. har direkte effekt på årets resultat i N1 i form af lavere indtjening i selskabet. For 2022 er der vedtaget udbetaling af rabatter på ca. 450 mio.kr., hvilket også i 2022 får negativ indvirkning på indtjeningen i N1. 

Det realiserede driftsresultat (EBIT) udgør -169 mio.kr. hvilket er på niveau med det budgetterede driftsresultat for selskabet for 2021 på -174 mio. kr. I forhold til forventningerne er der øgede omkostninger til indkøb af el til 
dækning af nettab som følge af de kraftigt stigende spotpriser på el, som omvendt delvist kompenseres af, at N1 i løbet af 2021 har oplevet en stigning på mere end 5% i distribuerede kWh set i forhold til 2020. Samlet set er der i 2021 distribueret 8.696 GWh i N1’s elnet.

Årets resultat blev et overskud på 20 mio.kr., hvilket selskabets ledelse betragter som tilfredsstillende, da der er foretaget udlodning af de nævnte rabatter på 513 mio.kr. til andelshaverne i det tidligere Evonet og N1 forsyningsområde. Årets resultat er dog positivt påvirket af indregning af udskudt skatteaktiv, som har påvirket resultat positivt med 155 mio.kr.  Resultatet er bedre end det forventede i forhold til sidste års årsrapport.

Selskabet har i indeværende år investeret ca. 780 mio.kr. i reinvesteringer og udbygning af elnettet i N1’s forsyningsområde. Også i 2021 har tilslutning af store centrale vindmølle- og solcelleparker medført stor travlhed i N1, der samlet set har udgjort 141 mio.kr. af de samlede investeringer i elnettet.

COVID-19 situationen i 2021 har ikke haft væsentlig indvirkning på virksomhedens finansielle stilling og udvikling.

Stabil elforsyning og fart på nye tilslutninger 
N1 har igen i 2021 haft rekordmange nye tilslutninger til elnettet og har gennemført massive investeringer i elnettet. Samtidig har vi opretholdt en god og stabil drift af elnettet med en meget høj leveringssikkerhed.  

Vi har i 2021 endnu engang haft rekordmange nye tilslutninger til elnettet, både i form af nybyggeri og etablering af vedvarende energianlæg som vindmølle- og solcelleparker. På trods af det, og i et år præget af Corona, har N1 opretholdt en god og stabil drift af elnettet.  

 Vores afbrydelser, som omfatter den gennemsnitlige tid, hvor kunderne er uden strøm, ligger i 2021 på under 15 minutter pr. kunde. Det er væsentligt lavere end landsgennemsnittet på over 20 minutter og svarer til, at N1’s netkunder har haft strøm i kontakten 99,997 procent af tiden.

Elnettet som driver af grøn omstilling  
N1’s elnet dækker cirka 40% af Danmarks samlede areal og spiller således en vigtig rolle i at nedbringe Danmarks CO2-udledning. Det sker blandt andet ved at sikre strøm til flere el-biler og varmepumper og ved at tilslutte vindmølle- og solcelleanlæg til elnettet i forsyningsområdet.  

Særligt i slutningen af 2021 har N1 oplevet en kraftig stigning i antallet af elbiler og ladestandere i både private husstande som i det offentlige rum. Samtidig har tilslutningen af særligt store centrale solcelleanlæg og vindmølleparker også virkelig taget fart i årets løb, fordi udligningsordningen, som dækker omkostningerne til at tilslutte vedvarende energianlæg til elnettet, udløber ved udgangen af 2022. Fra 2023 skal denne udgift dækkes af VE-udviklerne selv, hvilket har skabt et stort pres på at få tilsluttet nye vindmølle- og solcelleparker.

Massive investeringer i elnettet 
En stor del af elnettet er etableret for mere end 40 år siden, og derfor er der også behov for løbende både at reinvestere og udbygge elnettet, således elnettet i fremtiden kan understøtte elektrificeringen og den grønne omstilling. Kombineret med, at flere og flere husstande får elbiler og skifter olie- og gasfyret ud med eldrevne varmepumper, giver dette et kraftigt øget forbrug af strøm og dermed et stort behov for en effektiv drift og udbygning af elnettet.  

 N1 har i 2021 investeret knap 800 mio.kr. i elnettet og forventer, at behovet for investeringer i elnettet vil stige i de kommende år som følge af elektrificering i forbindelse med den grønne omstilling og investeringer i det aldrende elnet. N1 arbejder derfor intensivt med Asset Management for at sikre, at vi foretager investeringerne på de rigtige områder og til rette tid. Digitalisering i N1 har taget fart i 2021, hvor Asset Management er blevet markant mere databaseret, hvilket er en afgørende forudsætning for at sikre elnettet i N1’s forsyningsområde også i fremtiden vil have høj leveringssikkerhed og samtidig opretholde lave priser på nettariffer og abonnementer.  

Den 1. januar 2021 indførte N1 variable timetariffer, hvilket betyder, at netkundernes tarif afhænger af, hvornår på døgnet de bruger strøm. Det er et tiltag, som skal medvirke til i højere grad at udjævne forbruget henover alle døgnets timer og dermed få netkunderne til at bruge strøm, når den er billig, fordi der eksempelvis er meget vindenergi i elnettet, eller fordi belastningen på elnettet er mindre. Det er væsentligt, at forbruget i elnettet udjævnes mere hen over døgnets 24 timer, da N1 derved kan undgå eller udskyde at skulle investere i at forstærke elnettet nogle steder i forsyningsområdet. 
 
Mere end 500 mio.kr. i rabat på nettariffen til netkunderne i N1  i 2021 
N1 giver i 2020, 2021 og 2022 en ekstraordinær rabat på elnettariffen på næsten 1,5 mia.kr. til andelshaverne i Norlys og dermed også netkunderne i N1. I en tid med kraftigt stigende elpriser er det en kærkommen reduktion i de meget høje elregninger, der ellers rammer danskerne.  

Med den ekstraordinære rabat på cirka 500 mio.kr. årligt i 2020, 2021 og 2022 betaler vores mere end 735.000 andelshaverne nogle af landets laveste nettariffer, som er betalingen for transport af strøm samt abonnement til netselskabet. Kombineret med en høj leveringssikkerhed, der ligger højere end gennemsnittet blandt netselskaberne i Danmark, har 2021 igen demonstreret stabil og effektiv drift i N1.   

Ved udgangen af 2022 vil vi samlet set have givet en rabat på cirka 1,5 mia.kr. til private kunder og erhvervslivet i det meste af Jylland. Rabatten er tilpasset den enkelte husstand eller virksomheds strømforbrug. Det betyder, at en husstand eller virksomhed, der bruger meget strøm og har en høj elregning, får en større rabat.  


Det betaler sig at flytte sit forbrug 
Elpriserne er generelt steget markant siden 2020, hvor de ramte et mangeårigt lavpunkt. Rabatten sikrer en kærkommen håndsrækning til andelshaverne, og samtidig kan det være en fordel, hvis man som forbruger kan flytte sit forbrug væk fra de sene eftermiddagstimer. 

I vinterhalvåret, hvor der ofte produceres mindre grøn strøm i eftermiddagstimerne, hvor elnettet samtidig er hårdest belastet, kan det være en stor fordel, hvis netkunderne kan flytte sit forbrug. Især hvis der er en elbil eller varmepumpe i husstanden, som jo kraftigt forøger strømforbruget i husstanden. Ved at lade elbilen op om natten og lade varmepumpen opvarme husstanden udenfor spidsbelastningstidspunktet (mellem kl. 17 – 20) kan det både give besparelser i de historisk høje elregninger og samtidig bidrage til den grønne omstilling, idet der så kan undgås udbygning af elnettet i nogle situationer. 
 
Benchmarking og regulatoriske forhold 
Indtægtsrammemodellen fra 2018 giver os forsat mulighed for at drive vores netselskab med høj leveringssikkerhed, men der er forsat behov for udviklingen af modellen, og med den politiske vedtagelse af elsemestret i foråret 2021 er der åbnet op for, at netselskaberne kan få et elektrificeringstillæg til indtægtsrammen. Elektrificeringstillægget bliver et grundelement for, at netselskabet kan gennemføre de store investeringer, der er behov for i forbindelse med den grønne omstilling. I løbet af 2022 skal elektrificeringstillægget konkretisere i samarbejde mellem myndighederne og netselskaberne. Det er særdeles vigtig for netselskabernes evne til at understøtte elektrificeringen og den grønne omstilling, at udmøntningen af elektrificeringstillægget bliver i en form, som også rent administrativt kan håndteres let og smidig i dagligdagen.  

Der henvises desuden til note 1 om usikkerhed ved indregning og måling i relation til de regulatoriske forhold.Årets resultat sammenholdt med den forventede udvikling​Det realiserede driftsresultat (EBIT) udgør -169 mio.kr., hvilket er på niveau med det budgetterede driftsresultat 
for selskabet for 2021 på -174 mio. kr. I forhold til forventningerne er der øgede omkostninger til indkøb af el til 
​dækning af nettab som følge af de kraftigt stigende spotpriser på el, som omvendt delvist kompenseres af, at N1 i ​løbet af 2021 har oplevet en stigning på mere end 5% i distribuerede kWh set i forhold til 2020. Samlet set er der i ​2021 distribueret 8.696 GWh i N1’s elnet.Usikkerhed vedrørende indregning og målingDer henvises til note 1 for omtale heraf. Forventet udviklingLedelsen forventer også i 2022 en stabil drift i N1 med fortsat høj leveringssikkerhed. Der forventes et underskud i niveauet 60 mio.kr., hvilket kan henføres til, at der i 2022 forventes udbetaling af rabatter på nettariffer og abonnementer på ca. 450 mio.kr., hvilket har direkte negativ påvirkning på årets resultat. Anvendelse af finansielle instrumenterN1 A/S er som følge af sin soliditet og sit ﬁnansielle beredskab eksponeret over for ændringer i renteniveauet. Selskabet har indgået renteswaps til afdækning af en del af denne risiko. En ændring i renten på 1% vil således ikke påvirke årets resultat væsentligt.Redegørelse for samfundsansvarFor beskrivelse af koncernens politikker for samfundsansvar henvises til årsrapporten for Norlys a.m.b.a., cvr-nr. 26 38 26 45 for 2021.Redegørelse for det underrepræsenterede kønFor beskrivelse af koncernens politikker for det underrepræsenterede køn og for redegørelse for status på
​opfyldelse af måltal for selskabet henvises til årsrapporten for  Norlys a.m.b.a., cvr-nr. 26 38 26 45 for 2021.Begivenheder efter balancedagenDer er fra balancedagen og frem til i dag ikke indtrådt forhold, som forrykker vurderingen af årsrapporten.Resultatopgørelse for 2021Note2021
t.kr.2020
t.kr. Nettoomsætning21.174.9341.161.132Arbejde udført for egen ​regning og opført under ​aktiver172.434179.248Andre driftsindtægter3.6287.704Omkostninger til råvarer og hjælpematerialer(352.012)(287.084)Andre eksterne omkostninger(273.357)(255.200)Bruttoresultat725.627805.800Personaleomkostninger3(292.459)(268.579)Af- og nedskrivninger(582.312)(584.470)Andre driftsomkostninger4(19.793)(22.988)Driftsresultat(168.937)(70.237)Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder15.3239.960Indtægter af kapitalandele i associerede virksomheder3.2071.291Andre finansielle indtægter51.3214.138Andre finansielle omkostninger6(51.644)(55.234)Resultat før skat(200.730)(110.082)Skat af årets resultat7221.10626.289Årets resultat820.376(83.793)Balance pr. 31.12.2021AktiverNote2021
t.kr.2020
t.kr.Færdiggjorte udviklingsprojekter105.4890Erhvervede immaterielle aktiver0517Goodwill8.9339.456Udviklingsprojekter under udførelse108.3066.721Immaterielle aktiver922.72816.694Grunde og bygninger66.94567.452Produktionsanlæg og maskiner10.872.47410.914.874Andre anlæg, driftsmateriel og inventar12.15512.259Materielle aktiver under udførelse430.521448.543Materielle aktiver1111.382.09511.443.128Kapitalandele i tilknyttede virksomheder 418.100402.777Kapitalandele i associerede virksomheder6.4043.196Tilgodehavender hos associerede virksomheder16.78515.351Finansielle aktiver12441.289421.324Anlægsaktiver  11.846.11211.881.146Råvarer og hjælpematerialer34.71829.404Varebeholdninger34.71829.404Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser76.68378.131Igangværende arbejder for fremmed regning6.9212.258Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder433.424994.441Udskudt skat13343.022274.452Andre tilgodehavender402.796217.324Tilgodehavende sambeskatningsbidrag142.89462.043Reguleringsmæssige underdækninger60.0000Tilgodehavender1.465.7401.628.649Likvide beholdninger78.18183.269Omsætningsaktiver1.578.6391.741.322Aktiver13.424.75113.622.468PassiverNote2021
t.kr.2020
t.kr.Virksomhedskapital14363.636363.636Reserve for dagsværdireguleringer af sikringsinstrumenter 51.42910.203Reserve for udviklingsomkostninger10.7605.242Overført overskud eller underskud4.558.5614.543.703Egenkapital4.984.3864.922.784Hensættelser til pensioner o.l.1517.73315.980Andre hensatte forpligtelser16012.000Hensatte forpligtelser17.73327.980Gæld til realkreditinstitutter3.320.4792.759.975Anden gæld119.681173.385Periodeafgrænsningsposter172.785.9202.373.242Langfristede gældsforpligtelser186.226.0805.306.602Kortfristet del af langfristede forpligtelser18212.879298.365Bankgæld0161.810Modtagne forudbetalinger fra kunder7.56229.579Leverandører af varer og tjenesteydelser125.526210.987Gæld til tilknyttede virksomheder972.9581.845.533Anden gæld877.627818.828Kortfristede gældsforpligtelser2.196.5523.365.102Gældsforpligtelser8.422.6328.671.704Passiver13.424.75113.622.468Usikkerhed ved indregning og måling1Finansielle instrumenter19Ikke-indregnede leje- og leasingforpligtelser20Eventualaktiver21Eventualforpligtelser22Pantsætninger og sikkerhedsstillelser23Nærtstående parter med bestemmende indflydelse24Transaktioner med nærtstående parter, der ikke er på markedsmæssige vilkår25Koncernforhold26Egenkapitalopgørelse for 2021Virksomheds-kapital
t.kr.Reserve for dagsværdi-reguleringer af sikrings-instrumenter
t.kr.Reserve for udviklings-omkostninger
t.kr.Overført overskud eller underskud
t.kr.I alt
t.kr.Egenkapital primo363.63610.2035.2424.543.7034.922.784Dagsværdiregulering af sikringsinstrumenter052.8540052.854Skat af egenkapitalbevægelser0(11.628)00(11.628)Overført til reserver005.518(5.518)0Årets resultat00020.37620.376Egenkapital ultimo363.63651.42910.7604.558.5614.984.386Noter1 Usikkerhed ved indregning og måling Netselskaberne er underlagt lov om elforsynings bestemmelser omkring begrænsning i opkrævning af indtægter hos forbrugerne. Selskabet har modtaget Forsyningstilsynets afgørelse om de endelige indtægtsrammer til og med 2020. Selskabet er uenig i enkelte mindre dele af afgørelsen og har påklaget forholdet til Energiklagenævnet. 2 Nettoomsætning2021
t.kr.2020
t.kr.Netydelser (Tariffter)1.350.8041.298.814Rabat (Tariffer)(513.258)(498.175)Abonnementer175.858278.776Periodisering af indtægtsrammen60.000(8.475)Tislutningsbidrag og udligningsordninger85.57277.818Projektomsætning15.95812.374Aktiviteter i alt 1.174.9341.161.132Nettoomsætningen vedrører hjemmemarkedet. 3 Personaleomkostninger2021
t.kr.2020
t.kr.Gager og lønninger261.824242.508Pensioner27.43821.950Andre omkostninger til social sikring3.1974.121292.459268.579Gennemsnitligt antal fuldtidsansatte medarbejdere479432

Ledelses-
vederlag
2021
t.kr.

Ledelses-
​vederlag
2020
t.kr.Direktion4.6903.673Bestyrelse3503505.0404.023Vederlag til ledelsen er baseret på et skøn over tidsanvendelsen for direktionen og bestyrelsen, da ledelsen indgår som ledelsesmedlem i flere af koncernens selskaber.4 Andre driftsomkostningerAndre driftsomkostninger udgøres primært af tab ved afgang af materielle anlægsaktiver.5 Andre finansielle indtægter2021
t.kr.2020
t.kr.Finansielle indtægter fra tilknyttede virksomheder02.238Øvrige finansielle indtægter1.3211.9001.3214.1386 Andre finansielle omkostninger2021
t.kr.2020
t.kr.Finansielle omkostninger fra tilknyttede virksomheder11.7628.274Øvrige finansielle omkostninger39.88246.96051.64455.2347 Skat af årets resultat2021
t.kr.2020
t.kr.Ændring af udskudt skat(68.570)38.632Regulering vedrørende tidligere år1.9860Refusion i sambeskatning(154.522)(64.921)(221.106)(26.289)Refusion i sambeskatning udgør i overvejende grad godtgørelse for andre koncernselskabers anvendelse af en andel af selskabets skattemæssige underskud til fremførsel, der ikke hidtil har været indregnet.8 Forslag til resultatdisponering2021
t.kr.2020
t.kr.Overført resultat20.376(83.793)20.376(83.793)9 Immaterielle aktiverFærdiggjorte
 udviklings-
projekter
t.kr.Erhvervede
 immaterielle
aktiver
t.kr.Goodwill
t.kr.Udviklings-
projekter
 under
 udførelse
t.kr.Kostpris primo02.58510.4586.721Overførsler6.72100(6.721)Tilgange0008.306Kostpris ultimo6.7212.58510.4588.306Af- og nedskrivninger primo0(2.068)(1.002)0Årets afskrivninger(1.232)(517)(523)0Af- og nedskrivninger ultimo(1.232)(2.585)(1.525)0Regnskabsmæssig værdi ultimo5.48908.9338.30610 UdviklingsprojekterDe indregnede udviklingsprojekter vedrører specifikt udvikling af systemer og processer til brug for fælles datahjemtagning af målerværdier samt planlægning af arbejdsopgaver for udekørende medarbejdere. De påløbne udviklingsomkostninger er klart definerede vedrørende lønninger, fremmedydelser, og andre omkostninger. Udviklingen er nødvendig for at kunne håndtere en effektiv opkrævning af tariffer og planlægning af medarbejdernes tid samt øget IT-sikkerhed og opfyldelse af GDPR-lovkrav, til gavn for kunderne og andelshaverne. De bidrager derfor til virksomhedens eksistensgrundlag. 
Med baggrund heri vurderer ledelsen, at udviklingsprojekterne har en værdi.11 Materielle aktiverGrunde
 og bygninger
t.kr.Produktions-
anlæg og
maskiner
t.kr.Andre anlæg,
 driftsmateriel
og inventar
t.kr.Materielle aktiver
 under
 udførelse
t.kr.Kostpris primo73.03820.445.32747.861448.543Overførsler0358.3820(358.382)Tilgange0461.1983.911340.360Afgange0(621.796)00Kostpris ultimo73.03820.643.11151.772430.521Af- og nedskrivninger primo(5.586)(9.530.453)(35.602)0Årets afskrivninger(507)(575.517)(4.015)0Tilbageførsel ved afgange0335.33300Af- og nedskrivninger ultimo(6.093)(9.770.637)(39.617)0Regnskabsmæssig værdi ultimo66.94510.872.47412.155430.52112 Finansielle aktiverKapitalandele
 i tilknyttede
 virksomheder
t.kr.Kapitalandele i associerede
 virksomheder
t.kr.Tilgode-
havender hos
 associerede 
virksomheder
t.kr.Kostpris primo815.4531.54515.351Tilgange002.361Afgange00(927)Kostpris ultimo815.4531.54516.785Opskrivninger primo01.6510Andel af årets resultat03.2080Opskrivninger ultimo04.8590Nedskrivninger primo(412.676)00Afskrivninger på goodwill(12.290)00Andel af årets resultat27.61300Nedskrivninger ultimo(397.353)00Regnskabsmæssig værdi ultimo418.1006.40416.785Kapitalandele i dattervirksomhederHjemstedRetsformEjerandel
%N1 Randers A/SEsbjergA/S100Kapitalandele i associerede virksomhederHjemstedRetsformEjerandel
%Visue A/S *AarhusA/S38,91* Kapitalandelen i Visue A/S er indregnet på baggrund af senest aflagte årsrapport pr. 31.12.2020.13 Udskudt skat2021
t.kr.2020
t.kr.Immaterielle aktiver(3.173)(2.194)Materielle aktiver(425.988)(321.858)Hensatte forpligtelser1.7864.426Forpligtelser620.346538.053Fremførbare skattemæssige underskud150.05156.025Udskudt skat i alt 343.022274.452

Bevægelser i året2021
t.kr.2020
t.kr.Primo274.452261.472Indregnet i resultatopgørelsen68.570(38.632)Overført fra aktuel skat sidste år051.612Ultimo343.022274.452Udskudt skatteaktiv vedrører primært tilslutningsbidrag med forskellig regnskabs- og skattemæssig behandling samt skattemæssigt underskud fra tidligere år.

Forskelsværdierne vedrørende tilslutningsbidrag vil blive udlignet ved den regnskabsmæssige indtægtsføring af det periodiserede beløb over de kommende 40 år og vurderes derfor forsvarligt at indregne udskudt skatteaktiv på baggrund af. Udskudt skatteaktiv vedrørende skattemæssigt underskud til fremførsel udgør værdien af den del af underskuddet, som forventes at kunne udnyttes inden for en periode på 3-5 år, på baggrund af selskabets og sambeskattede selskabers forventede resultater i perioden. 14 VirksomhedskapitalAntalPålydende
værdi
t.kr.Nominel
værdi
t.kr.Aktier3.636.3600,1363.6363.636.360363.636Aktierne er ikke opdelt i klasser.15 Hensættelser til pensioner o.l. Hensættelser til pensioner o.l. omfatter tjenestemandspensioner.16 Andre hensatte forpligtelser Regnskabsposten omfattede hensatte forpligtelser til ej-modtagne fakturaer vedrørende køb af energibesparelser.17 Periodeafgrænsningsposter Selskabets langfristede periodeafgrænsningsposter består af tilslutningsbidrag og udligningsordninger som indtægtsføres i takt med at det tilhørende aktiv afskrives.18 Langfristede forpligtelserForfald inden
 for 12 
måneder
2021
t.kr.Forfald inden
 for 12
 måneder
2020
t.kr.Forfald
efter 12
 måneder
2021
t.kr.Restgæld
 efter 5 år
2021
t.kr.Gæld til realkreditinstitutter124.525212.4933.320.4792.850.159Leasingforpligtelser030000Anden gæld1.2850119.681100.751Periodeafgrænsningsposter87.06985.5722.785.9202.398.222212.879298.3656.226.0805.349.13219 Finansielle instrumenterI regnskabsposten anden langfristet gæld indgår negativ dagsværdi af renteswap på 99.107 t.kr. Selskabet har indgået 10 renteswaps til sikring af en fast rente på selskabets variabelt forrentede realkreditlån:

Renteswap 1 har en hovedstol på 190.049 t.kr. med en fast rente på 3,27% og en restløbetid på 8,25 år.
Renteswap 2 har en hovedstol på 200.000 t.kr. med en fast rente på 0,56% og en restløbetid på 0,75 år.
Renteswap 4 har en hovedstol på 100.000 t.kr. med en fast rente på 0,55% og en restløbetid på 2 år.
Renteswap 5 har en hovedstol på 100.000 t.kr. med en fast rente på 0,515% og en restløbetid på 2 år.
Renteswap 6 har en hovedstol på 222.000 t.kr. med en fast rente på 1,97% og en restløbetid på 11,5 år.
Renteswap 7 har en hovedstol på 86.992 t.kr. med en fast rente på 2,00% og en restløbetid på 16,75 år.
Renteswap 8 har en hovedstol på 140.571 t.kr. med en fast rente på 1,685% og en restløbetid på 10,5 år.
Renteswap 9 har en hovedstol på 222.000 t.kr. med en fast rente på 1,705% og en restløbetid på 2,5 år.
Renteswap 10 har en hovedstol på 71.111 t.kr. med en fast rente på 2,04% og en restløbetid på 10,5 år.
Renteswap 11 har en hovedstol på 111.000 t.kr. med en fast rente på 2,205% og en restløbetid på 2,5 år.20 Ikke-indregnede leje- og leasingforpligtelser2021
t.kr.2020
t.kr.Forpligtelser i henhold til leje- eller leasingkontrakter frem til udløb i alt29.67129.001Heraf forpligtelser i henhold til leje- eller leasingkontrakter med tilknyttede 
virksomheder2.2982.23621 EventualaktiverSelskabet har ikke-indregnede udskudte skatteaktiver vedrørende underskud fra tidligere år, hvor selskabet skønner, at skatteaktivet ikke kan udnyttes indenfor en overskuelig fremtid. Det ikke-indregnede udskudte skatteaktiv udgør 228.440 t.kr.

Selskabet har desuden et ikke-indregnet eventualaktiv vedrørende regulatorisk underdækning på ca. 253.000 t.kr.22 EventualforpligtelserSelskabet indgår i en dansk sambeskatning med Norlys Holding A/S som administrationsselskab. Selskabet hæfter derfor i henhold til selskabsskattelovens regler herom for indkomstskatter mv. for de sambeskattede selskaber og ligeledes for eventuelle forpligtelser til at indeholde kildeskat på renter og udbytter for de sambeskattede selskaber. De sambeskattede selskabers samlede kendte nettoforpligtelse i sambeskatningen fremgår af administrationsselskabets årsregnskab.

Selskabet hæfter solidarisk med en række fællesregistrerede koncernvirksomheder for den samlede momsforpligtelse. Den aktuelle momsforpligtelse udgjorde 262.436 t.kr. pr. 31.12.2021.23 Pantsætninger og sikkerhedsstillelserPrioritetsgæld er sikret ved pant i distributionsanlæg. Den regnskabsmæssige værdi af pantsatte distributionsanlæg udgør 10.872.474 t.kr.24 Nærtstående parter med bestemmende indflydelseFølgende nærtstående parter har bestemmende indflydelse på selskabet:
Norlys a.m.b.a., Silkeborg (ultimativt moderselskab)
Norlys Holding A/S, Silkeborg
Norlys Infrastruktur A/S, Silkeborg (moderselskab)25 Transaktioner med nærtstående parter, der ikke er på markedsmæssige vilkårI henhold til årsregnskabslovens §98c, stk. 7 oplyses alene transaktioner med nærtstående parter, der ikke
er gennemført på markedsvilkår. Der er ikke gennemført sådanne transaktioner i regnskabsåret. 26 KoncernforholdNavn og hjemsted for modervirksomheden, der udarbejder koncernregnskab for den største og mindste koncern:  
Norlys a.m.b.a., Tietgensvej 4, 8600 SilkeborgAnvendt regnskabspraksisRegnskabsklasseÅrsrapporten er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for regnskabsklasse C (stor).Årsregnskabet er aflagt efter samme regnskabspraksis som sidste år. 

Selskabet har i henhold til årsregnskabslovens §96, stk. 3 undladt at angive honorar til generalforsamlingsvalgt 
​​revisor.KoncernregnskabMed henvisning til årsregnskabslovens § 112, stk. 1, er der ikke udarbejdet koncernregnskab.Generelt om indregning og målingAktiver indregnes i balancen, når det som følge af en tidligere begivenhed er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde virksomheden, og aktivets værdi kan måles pålideligt.

Forpligtelser indregnes i balancen, når virksomheden som følge af en tidligere begivenhed har en retlig eller faktisk forpligtelse, og det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå virksomheden, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt.

Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Måling efter første indregning sker som beskrevet for hver enkelt regnskabspost nedenfor.

Ved indregning og måling tages hensyn til forudsigelige risici og tab, der fremkommer, inden årsrapporten aflægges, og som be- eller afkræfter forhold, der eksisterede på balancedagen.

I resultatopgørelsen indregnes indtægter, i takt med at de indtjenes, mens omkostninger indregnes med de beløb, der vedrører regnskabsåret.VirksomhedssammenslutningerNyerhvervede eller nystiftede virksomheder indregnes i regnskabet fra henholdsvis overtagelsestidspunktet og stiftelsestidspunktet. Solgte eller afviklede virksomheder indregnes i den konsoliderede resultatopgørelse frem til henholdsvis afståelsestidspunktet og afviklingstidspunktet. 

Ved køb af nye virksomheder anvendes overtagelsesmetoden, hvorefter de nytilkøbte virksomheders identificerbare aktiver og forpligtelser måles til dagsværdi på overtagelsestidspunktet. Der hensættes alene til dækning af omkostninger ved omstruktureringer i den erhvervede virksomhed i det omfang, de er besluttet i den erhvervede virksomheden inden overtagelsen. Der tages hensyn til skatteeffekten af de foretagne omvurderinger.Positive forskelsbeløb (goodwill) mellem kostprisen for den erhvervede kapitalandel og dagsværdien af de overtagne aktiver og forpligtelser indregnes under immaterielle anlægsaktiver og afskrives systematisk over resultatopgørelsen efter en individuel vurdering af brugstiden. Hvis der ikke kan skønnes en pålidelig brugstid, fastsættes denne til 10 år. Brugstiden revurderes årligt. Negative forskelsbeløb (negativ goodwill) indregnes i resultatopgørelsen som en indtægt.Ved køb af virksomheder, fusioner, spaltninger, tilførsel af aktiver og aktieombytninger mv., hvor de deltagende virksomheder er under modervirksomhedens kontrol, anvendes sammenlægningsmetoden, hvor sammenlægningen anses for gennemført på erhvervelsestidspunktet uden tilpasning af sammenligningstal. Såfremt den regnskabsmæssigt gennemføres med tilbagevirkende kraft til første dag i regnskabsåret anses erhvervelsestidspunktet som værende fra dette tidspunkt. Efter sammenlægningsmetoden indregnes den erhvervede virksomheds aktiver og forpligtelser til regnskabsmæssige værdier, korrigeret for eventuelle forskelle i anvendt regnskabspraksis og regnskabsmæssige skøn. Forskellen mellem det aftalte vederlag og den erhvervede virksomheds regnskabsmæssige værdi indregnes på egenkapitalen.Omregning af fremmed valutaTransaktioner i fremmed valuta omregnes ved første indregning til transaktionsdagens kurs. Tilgodehavender, gældsforpligtelser og andre monetære poster i fremmed valuta, som ikke er afregnet på balancedagen, omregnes til balancedagens valutakurs. Valutakursdifferencer, der opstår mellem transaktionsdagens kurs og kursen på henholdsvis betalingsdagen og balancedagen, indregnes i resultatopgørelsen som finansielle poster. Materielle og immaterielle anlægsaktiver, varebeholdninger og andre ikke-monetære aktiver, der er købt i fremmed valuta, omregnes til historiske kurser.Afledte finansielle instrumenterAfledte finansielle instrumenter måles ved første indregning i balancen til kostpris og efterfølgende til dagsværdi. Afledte finansielle instrumenter indregnes under henholdsvis andre tilgodehavender og anden gæld.

Ændringer i dagsværdien af afledte finansielle instrumenter, der er klassificeret som og opfylder betingelserne for sikring af dagsværdien af et indregnet aktiv eller en indregnet forpligtelse, indregnes i resultatopgørelsen sammen med ændringer i værdien af det sikrede aktiv eller den sikrede forpligtelse.

Ændringer i dagsværdien af afledte finansielle instrumenter, der er klassificeret som og opfylder betingelserne for sikring af fremtidige transaktioner, indregnes direkte på egenkapitalen. Når de sikrede transaktioner realiseres, indregnes de akkumulerede ændringer som en del af kostprisen for de pågældende regnskabsposter.

For afledte finansielle instrumenter, som ikke opfylder betingelserne for at blive behandlet som sikringsinstrumenter, indregnes ændringer i dagsværdi løbende i resultatopgørelsen som finansielle poster. ResultatopgørelsenNettoomsætningNettoomsætning omfatter indtægter fra distribution af el, tilslutningsbidrag, udligningsordninger, projektomsætning samt øvrige indtægter relateret hertil.

Nettoomsætning ved distribution af el indregnes i resultatopgørelsen, når levering og risikoovergang til
køber har fundet sted.

Virksomhedens priser fastsættes på baggrund af en fra Forsyningstilsynet udmeldt indtægtsramme. Over-
/underdækning i forhold til indtægtsrammen indregnes i resultatopgørelsen i nettoomsætningen, hvis den 
forventes opkrævet/skal tilbagebetales.

Nettoomsætning vedrørende tilslutningsbidrag og udligningsordninger indtægtsføres over anlæggets levetid. De årlige indtægtsførsler indregnes i nettoomsætningen.
​Nettoomsætning indregnes eksklusive moms, afgifter og rabatter i forbindelse med salget og måles til
​dagsværdien af det fastsatte vederlag.
​
​Igangværende arbejder for fremmed regning indregnes i nettoomsætningen, i takt med at produktionen
​udføres, således at nettoomsætningen svarer til salgsværdien af det i regnskabsåret udførte arbejde 
(produktionsmetoden). Arbejde udført for egen regning og opført under aktiver Arbejde udført for egen regning og opført under aktiver omfatter personaleomkostninger og andre omkostninger, der er afholdt i regnskabsåret og indregnet i kostprisen for egenudviklede immaterielle og materielle anlægsaktiver.Andre driftsindtægter Andre driftsindtægter omfatter indtægter af sekundær karakter set i forhold til virksomhedens hovedaktivitet.Omkostninger til råvarer og hjælpematerialerPosten indeholder omkostninger til at opnå årets nettoomsætning herunder køb af netydelser, tariffer,
nettab mv. Endvidere indeholder posten direkte og indirekte omkostninger til råvarer og hjælpematerialer. Andre eksterne omkostninger Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger, der vedrører virksomhedens primære aktiviteter,
herunder lokaleomkostninger, kontorholdsomkostninger, salgsfremmende omkostninger mv. I posten indgår endvidere nedskrivninger af tilgodehavender indregnet under omsætningsaktiver. PersonaleomkostningerPersonaleomkostninger omfatter løn og gager såvel som omkostninger til social sikring, pensioner o.l. for
virksomhedens medarbejdere. Af- og nedskrivninger Af- og nedskrivninger af materielle og immaterielle anlægsaktiver består af regnskabsårets af- og nedskrivninger opgjort ud fra henholdsvis de fastsatte restværdier og brugstider for de enkelte aktiver og af tab ved skrotning af materielle samt immaterielle anlægsaktiver.Andre driftsomkostninger Andre driftsomkostninger omfatter omkostninger af sekundær karakter set i forhold til virksomhedens hovedaktivitet.Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder omfatter den forholdsmæssige andel af de enkelte
virksomheders resultat efter fuld eliminering af interne avancer og tab. Indtægter af kapitalandele i associerede virksomheder Indtægter af kapitalandele i associerede virksomheder omfatter den forholdsmæssige andel af de enkelte associerede virksomheders resultat efter forholdsmæssig eliminering af interne avancer og tab.Andre finansielle indtægter Andre finansielle indtægter består af renteindtægter, herunder renteindtægter fra tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder, gæld og transaktioner i fremmed valuta mv. Andre finansielle omkostninger Andre finansielle omkostninger består af renteomkostninger, herunder renteomkostninger fra gæld til tilknyttede virksomheder, gæld og transaktioner i fremmed valuta, amortisering af finansielle forpligtelser mv. SkatÅrets skat, der består af årets aktuelle skat og ændring af udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen
med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte på egenkapitalen med den del, der kan henføres
til posteringer direkte på egenkapitalen.​Selskabet er sambeskattet med Norlys Holding A/S og dette selskabs dattervirksomheder. Den aktuelle 
danske selskabsskat fordeles mellem de sambeskattede virksomheder i forhold til disses skattepligtige 
indkomster (fuld fordeling med refusion vedrørende skattemæssige underskud). BalancenGoodwillGoodwill er positive forskelsbeløb mellem kostpris og dagsværdi af overtagne aktiver og forpligtelser i virksomhedsovertagelser. Goodwill afskrives lineært over den vurderede brugstid, der fastlægges på baggrund af ledelsens erfaringer inden for de enkelte forretningsområder. Brugstiderne er fastlagt ud fra en vurdering af, i hvilket omfang der er tale om strategisk erhvervede virksomheder med en stærk markedsposition og langsigtet indtjeningsprofil, og i hvilket omfang goodwillbeløbet inkluderer tidsbegrænsede immaterielle ressourcer, som det ikke har været muligt at udskille og indregne som særskilte aktiver. Brugstiderne revurderes årligt. De anvendte afskrivningsperioder udgør 20 år.

Goodwill nedskrives til genindvindingsværdi, hvis denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi.Immaterielle rettigheder mv. Immaterielle rettigheder mv. omfatter færdiggjorte udviklingsprojekter og erhvervede immaterielle rettigheder.Udviklingsprojekter vedrørende produkter og processer, der er klart definerede og identificerbare, hvor den
tekniske udnyttelsesgrad, tilstrækkelige ressourcer og et potentielt fremtidigt marked eller udviklingsmulighed i virksomheden kan påvises, og hvor det er hensigten at fremstille, markedsføre eller anvende det
pågældende produkt eller den pågældende proces, indregnes som immaterielle anlægsaktiver. Øvrige udviklingsomkostninger indregnes som omkostninger i resultatopgørelsen, når omkostningerne afholdes. Ved
indregning af udviklingsprojekter som immaterielle anlægsaktiver bindes et beløb svarende til de afholdte
omkostninger på egenkapitalen under reserve for udviklingsomkostninger, der nedbringes i takt med afog nedskrivninger på udviklingsprojekterne.
Kostprisen for udviklingsprojekter omfatter omkostninger, herunder gager og afskrivninger, der direkte og
indirekte kan henføres til udviklingsprojekterne.

Indirekte produktionsomkostninger i form af indirekte henførbare personaleomkostninger, der er anvendt
i udviklingsprocessen, indregnes i kostprisen baseret på det medgåede timeforbrug for det enkelte projekt.Erhvervede immaterielle rettigheder måles til kostpris med fradrag af akkumulerede afskrivninger. 
Patenter afskrives lineært over den resterende patentperiode, og licenser afskrives lineært over 
aftaleperioden. Øvrige immaterielle anlægsaktiver afskrives over skønnet restlevetid svarende til 2,5 år.​Færdiggjorte udviklingsprojekter afskrives lineært over den forventede brugstid, der fastsættes ud fra en
​konkret vurdering af det enkelte udviklingsprojekt. Såfremt brugstiden ikke kan skønnes pålideligt fastsættes den til 10 år. For udviklingsprojekter, der er beskyttet af immaterielle rettigheder, udgør den maksimale 
afskrivningsperiode restløbetiden for de pågældende rettigheder. De anvendte afskrivningsperioder
​udgør 5 år. Materielle aktiver Grunde og bygninger, andre anlæg, driftsmateriel og inventar samt produktionsanlæg og maskiner måles
til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger. Der afskrives ikke på grunde.

Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen, omkostninger direkte tilknyttet anskaffelsen og omkostninger til
klargøring af aktivet indtil det tidspunkt, hvor aktivet er klar til at blive taget i brug. For egenfremstillede
aktiver omfatter kostprisen direkte og indirekte omkostninger til materialer, komponenter, underleverandører og lønninger.

Afskrivningsgrundlaget er kostpris med fradrag af forventet restværdi efter afsluttet brugstid. Der foretages
lineære afskrivninger baseret på følgende vurdering af aktivernes forventede brugstider: Bygninger10-50 årProduktionsanlæg og maskiner5-40 årAndre anlæg, driftsmateriel og inventar3-8 årMaterielle anlægsaktiver nedskrives til genindvindingsværdi, hvis denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi. Kapitalandele i tilknyttede virksomheder Kapitalandele i tilknyttede virksomheder indregnes og måles i modervirksomhedens regnskab efter den indre værdis metode (equity-metoden). Dette indebærer, at kapitalandelene måles til den forholdsmæssige andel af virksomhedernes regnskabsmæssige indre værdi med tillæg af uafskrevet goodwill og med fradrag eller tillæg af urealiserede koncerninterne fortjenester og tab. Der henvises til ovenstående afsnit om virksomhedssammenslutninger for nærmere omtale af praksis ved erhvervelse af kapitalandele i tilknyttede virksomheder.

Tilknyttede virksomheder med negativ regnskabsmæssig indre værdi måles til 0 kr. Eventuelle tilgodehavender hos disse virksomheder nedskrives til nettorealisationsværdi ud fra en konkret vurdering. Hvis modervirksomheden har en retlig eller faktisk forpligtelse til at dække den pågældende virksomheds forpligtelser, og det er sandsynligt, at denne forpligtelse vil medføre tab, indregnes en hensat forpligtelse målt til nutidsværdien af de omkostninger, der er nødvendige for på balancedagen at afvikle forpligtelserne. 

Nettoopskrivning af kapitalandele i tilknyttede virksomheder overføres i forbindelse med resultatdisponeringen til reserve for nettoopskrivning efter den indre værdis metode under egenkapitalen.

Goodwill opgøres som forskellen mellem kostprisen for kapitalandelene og dagsværdien af den forholds-mæssige andel af de overtagne aktiver og forpligtelser. Goodwill afskrives lineært over den vurderede brugstid, der fastlægges på baggrund af ledelsens erfaringer inden for de enkelte forretningsområder. Brugstiderne er fastlagt ud fra en vurdering af, hvilket omfang der er tale om strategisk erhvervede virksomheder med en stærk markedsposition og langsigtet indtjeningsprofil, og i hvilket omfang goodwillbeløbet inkluderer tidsbegrænsede immaterielle ressourcer, som det ikke har været muligt at udskille og indregne som særskilte aktiver. Brugstiderne revurderes årligt. De anvendte afskrivningsperioder udgør 20 år. 

Kapitalandele i tilknyttede virksomheder nedskrives til genindvindingsværdi, hvis denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi. Kapitalandele i associerede virksomhederKapitalandele i associerede virksomheder indregnes og måles efter den indre værdis metode (equity-metoden). Dette indebærer, at kapitalandelene måles til den forholdsmæssige andel af virksomhedernes regnskabs-mæssige indre værdi med tillæg af uafskrevet goodwill og med fradrag eller tillæg af urealiserede, forholds-mæssige interne fortjenester og tab. Der henvises til ovenstående afsnit om virksomhedssammenslutninger for nærmere omtale af praksis ved erhvervelse af kapitalandele i associerede virksomheder.

Associerede virksomheder med negativ regnskabsmæssig indre værdi måles til 0 kr. Eventuelle tilgodehavender hos disse virksomheder nedskrives til nettorealisationsværdi ud fra en konkret vurdering. Hvis modervirksom-heden har en retlig eller faktisk forpligtelse til at dække den pågældende associerede virksomheds forpligtelser, og det er sandsynligt, at denne forpligtelse vil medføre tab, indregnes en hensat forpligtelse målt til nutidsværdien af de omkostninger, der er nødvendige for på balancedagen at afvikle forpligtelserne.

Nettoopskrivning af kapitalandele i associerede virksomheder overføres i forbindelse med
resultatdisponeringen til reserve for nettoopskrivning efter den indre værdis metode under egenkapitalen.

Kapitalandele i associerede virksomheder nedskrives til genindvindingsværdi, hvis denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi.Kapitalandele i associerede virksomheder opfylder definitionerne på både kapitalinteresser og associerede virksomheder, men er i årsregnskabet præsenteret som kapitalandele i associerede virksomheder, da denne benævnelse mere præcist beskriver virksomhedens involvering i de pågældende virksomheder.TilgodehavenderTilgodehavender består primært af tilgodehavende udligningssager, hvor man mangler at modtage udligningssummen. Tilgodehavenderne måles til amortiseret kostpris, der sædvanligvis svarer til nominel
værdi, med fradrag af nedskrivninger til imødegåelse af forventede tab. VarebeholdningerVarebeholdninger måles til kostpris, opgjort efter FIFO-metoden, eller nettorealisationsværdi, hvis denne er lavere. Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen med tillæg af hjemtagelsesomkostninger.

Nettorealisationsværdi for varebeholdninger opgøres som forventet salgspris med fradrag af færdiggørelsesomkostninger og omkostninger, der skal afholdes for at effektuere salget.Igangværende arbejder for fremmed regning Igangværende arbejder for fremmed regning måles til salgsværdien af det på balancedagen udførte arbejde.

Salgsværdien måles på baggrund af færdiggørelsesgraden og de samlede forventede indtægter på det
enkelte igangværende arbejde. Færdiggørelsesgraden beregnes normalt som forholdet mellem det faktiske ressourceforbrug og det totale budgetterede ressourceforbrug.

Hvis salgsværdien af et igangværende arbejde ikke kan opgøres pålideligt, måles salgsværdien til de medgåede omkostninger eller til nettorealisationsværdien, hvis denne er lavere.

Det enkelte igangværende arbejde indregnes i balancen under tilgodehavender eller gældsforpligtelser,
afhængigt af om nettoværdien, der er opgjort som salgsværdien med fradrag af modtagne forudbetalinger, er positiv eller negativ.

Omkostninger i forbindelse med salgsarbejde og opnåelse af kontrakter samt finansieringsomkostninger
indregnes i resultatopgørelsen, når de afholdes. Udskudt skat Udskudt skat indregnes af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssige og skattemæssige værdier af aktiver og forpligtelser, hvor den skattemæssige værdi af aktiverne opgøres med udgangspunkt i den planlagte anvendelse af det enkelte aktiv. 

Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettigede, skattemæssige underskud, indregnes i balancen med den værdi, aktivet forventes at kunne realiseres til, enten ved modregning i udskudte skatteforpligtelser eller som nettoskatteaktiver.Tilgodehavende og skyldig sambeskatningsbidragAktuelle skyldige sambeskatningsbidrag eller tilgodehavende sambeskatningsbidrag indregnes i balancen opgjort som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for betalt acontoskat. Ved skattemæssige underskud indregnes kun tilgodehavende sambeskatningsbidrag, hvis underskuddet forventes udnyttet i sambeskatningen.Likvide beholdninger Likvide beholdninger omfatter bankindeståender.Hensættelser til pensioner o.l. Hensættelser til pensioner o.l. måles til nettorealisationsværdi, der svarer til nutidsværdien af de forventede udbetalinger fra de enkelte pensionsordninger o.l.Andre hensatte forpligtelser Regnskabsposten omfatter hensatte forpligtelser til ej-modtagne fakturaer vedrørende køb af energibesparelser.
​
​Andre hensatte forpligtelser indregnes og måles som det bedste skøn over de omkostninger, der er nødvendige 
for på balancedagen at afvikle forpligtelserne. Hensatte forpligtelser med forventet forfaldstid ud over et år fra 
balancedagen måles til tilbagediskonteret værdi.Gæld til realkreditinstitutter Gæld til realkreditinstitutter i form af prioritetsgæld måles på tidspunktet for lånoptagelse til kostpris, der svarer til det modtagne provenu efter fradrag af afholdte transaktionsomkostninger. Efterfølgende måles prioritetsgæld til amortiseret kostpris. Dette betyder, at forskellen mellem provenuet ved lånoptagelsen og den nominelle værdi, der skal tilbagebetales, indregnes i resultatopgørelsen over låneperioden som en finansiel omkostning ved anvendelse af den effektive rentes metode.Leasingforpligtelser Leasingforpligtelser vedrørende finansielt leasede aktiver indregnes i balancen som gældsforpligtelser og måles på tidspunktet for indgåelse af kontrakten til nutidsværdien af de fremtidige leasingydelser. Efter første indregning måles leasingforpligtelserne til amortiseret kostpris. Forskellen mellem nutidsværdien og den 

nominelle værdi af leasingydelserne indregnes i resultatopgørelsen over kontrakternes løbetid som en finansiel omkostning.Operationelle leasingaftalerLeasingydelser vedrørende operationelle leasingaftaler indregnes lineært i resultatopgørelsen over leasingperioden.Andre finansielle forpligtelser Andre finansielle forpligtelser måles til amortiseret kostpris, der sædvanligvis svarer til nominel værdi.Modtagne forudbetalinger fra kunder Modtagne forudbetalinger fra kunder omfatter beløb, der er modtaget fra kunder forud for leveringstidspunktet.PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgrænsningsposter indregnet under forpligtelser omfatter modtagne indtægter i form af honorarer
for udligningssager og tilslutningsbidrag, der periodiseres over 40 år svarende til afskrivningsperioden for de ​tilsvarende aktiver. Periodeafgrænsningsposter måles til kostpris. PengestrømsopgørelseSelskabet har i henhold til årsregnskabslovens §86, stk. 4 undladt at udarbejde pengestrømsopgørelse.</arr:StatementWhetherQualificationsOfAuditedFinancialStatementsAreOfSuchDecisiveImportanceThatAnnualGeneralMeetingShouldNotApproveFinancialStatements><sob:IdentificationOfApprovedAnnualReport contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Bestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for regnskabsåret 01.01.2021 - 31.12.2021 for N1 A/S.</sob:IdentificationOfApprovedAnnualReport><sob:ConfirmationThatAnnualReportIsPresentedInAccordanceWithRequirementsProvidedForByLegislationAnyStandardsAndRequirementsProvidedByArticlesOfAssociationOrByAgreement contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.</sob:ConfirmationThatAnnualReportIsPresentedInAccordanceWithRequirementsProvidedForByLegislationAnyStandardsAndRequirementsProvidedByArticlesOfAssociationOrByAgreement><sob:ConfirmationThatFinancialStatementGivesTrueAndFairViewOfAssetsLiabilitiesEquityFinancialPositionAndResults contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Det er vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af virksomhedens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31.12.2021 samt af resultatet af virksomhedens aktiviteter for regnskabsåret 01.01.2021 - 31.12.2021.</sob:ConfirmationThatFinancialStatementGivesTrueAndFairViewOfAssetsLiabilitiesEquityFinancialPositionAndResults><sob:ManagementsStatementAboutManagementsReview contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvisende redegørelse for de forhold, beretningen omhandler.</sob:ManagementsStatementAboutManagementsReview><sob:RecommendationForApprovalOfAnnualReportByGeneralMeeting contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.</sob:RecommendationForApprovalOfAnnualReportByGeneralMeeting><sob:PlaceOfSignatureOfStatement contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Esbjerg</sob:PlaceOfSignatureOfStatement><cmn:NameAndSurnameOfMemberOfExecutiveBoard contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfExecutiveBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_1">Carsten Bryder Thejls</cmn:NameAndSurnameOfMemberOfExecutiveBoard><cmn:NameAndSurnameOfMemberOfExecutiveBoard contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfExecutiveBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_2">Jan Østergård Jensen</cmn:NameAndSurnameOfMemberOfExecutiveBoard><cmn:NameAndSurnameOfMemberOfExecutiveBoard contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfExecutiveBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_3">Daniel Skovsbo Erichsen</cmn:NameAndSurnameOfMemberOfExecutiveBoard><cmn:TitleOfMemberOfExecutiveBoard contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfExecutiveBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_1">adm. dir.</cmn:TitleOfMemberOfExecutiveBoard><cmn:TitleOfMemberOfExecutiveBoard contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfExecutiveBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_2">direktør</cmn:TitleOfMemberOfExecutiveBoard><cmn:TitleOfMemberOfExecutiveBoard contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfExecutiveBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_3">direktør</cmn:TitleOfMemberOfExecutiveBoard><cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_1">Jesper Barslund Jacobsen</cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard><cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_2">Karl Christiansen</cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard><cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_3">Jytte Rabæk Schmidt</cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard><cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_4">John Thomsen</cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard><cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_5">Per Mortensen</cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard><cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_6">Jørgen Holt Clemmensen</cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard><cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_7">Hans Peter Ambrosius Andreasen</cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard><cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_8">Peder Østermark Andreasen</cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard><cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_9">Kathrine Forsberg</cmn:NameAndSurnameOfMemberOfSupervisoryBoard><cmn:TitleOfMemberOfSupervisoryBoard contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfMemberOfSupervisoryBoardDimension_cmn_memberOfBoardIdentifier_only_1">formand</cmn:TitleOfMemberOfSupervisoryBoard><arr:AddresseeOfAuditorsReportOnAuditedFinancialStatements contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Til kapitalejerne i N1 A/S</arr:AddresseeOfAuditorsReportOnAuditedFinancialStatements><arr:OpinionOnAuditedFinancialStatements contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Vi har revideret årsregnskabet for N1 A/S for regnskabsåret 01.01.2021 - 31.12.2021, der omfatter resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter, herunder anvendt regnskabspraksis. Årsregnskabet udarbejdes efter årsregnskabsloven.
​
​Det er vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31.12.2021 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 01.01.2021 - 31.12.2021 i overensstemmelse med årsregnskabsloven. </arr:OpinionOnAuditedFinancialStatements><arr:DescriptionOfQualificationsOfAuditedFinancialStatements contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Vi har udført vores revision i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i revisionspåtegningens afsnit ”Revisors ansvar for revisionen af årsregnskabet”. Vi er uafhængige af selskabet i overensstemmelse med International Ethics Standards Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code. Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.</arr:DescriptionOfQualificationsOfAuditedFinancialStatements><arr:StatementOfExecutiveAndSupervisoryBoardsResponsibilityForFinancialStatements contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde et årsregnskab uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.

Ved udarbejdelsen af årsregnskabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere selskabets evne til at fortsætte driften, at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant, samt at udarbejde årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere selskabet, indstille driften eller ikke har andet realistisk alternativ end at gøre dette.</arr:StatementOfExecutiveAndSupervisoryBoardsResponsibilityForFinancialStatements><arr:StatementOfAuditorsResponsibilityForAuditAndAuditPerformed contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om årsregnskabet som helhed er uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en revisionspåtegning med en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt niveau af sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlinformation, når sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis eller samlet har indflydelse på de økonomiske beslutninger, som brugerne træffer på grundlag af årsregnskabet.


Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, foretager vi faglige vurderinger og opretholder professionel skepsis under revisionen. Herudover:&lt;br /&gt;Identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinformation i årsregnskabet, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, udformer og udfører revisionshandlinger som reaktion på disse risici samt opnår revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet til at danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget af fejl, idet besvigelser kan omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk, bevidste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern kontrol.
&lt;br /&gt;Opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans for revisionen for at kunne udforme revisionshandlinger, der er passende efter omstændighederne, men ikke for at kunne udtrykke en konklusion om effektiviteten af selskabets interne kontrol.
&lt;br /&gt;Tager vi stilling til, om den anvendte regnskabspraksis, som er anvendt af ledelsen, er passende, samt om de regnskabsmæssige skøn og tilknyttede oplysninger, som ledelsen har udarbejdet, er rimelige.
&lt;br /&gt;Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift er passende, samt om der på grundlag af det opnåede revisionsbevis er væsentlig usikkerhed forbundet med begivenheder eller forhold, der kan skabe betydelig tvivl om selskabets evne til at fortsætte driften. Hvis vi konkluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vores revisionspåtegning gøre opmærksom på oplysninger herom i årsregnskabet eller, hvis sådanne oplysninger ikke er tilstrækkelige, modificere vores konklusion. Vores konklusioner er baseret på det revisionsbevis, der er opnået frem til datoen for vores revisionspåtegning. Fremtidige begivenheder eller forhold kan dog medføre, at selskabet ikke længere kan fortsætte driften.
&lt;br /&gt;Tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og indhold af årsregnskabet, herunder noteoplysningerne, samt om årsregnskabet afspejler de underliggende transaktioner og begivenheder på en sådan måde, at der gives et retvisende billede heraf.&lt;br /&gt;Vi kommunikerer med den øverste ledelse om blandt andet det planlagte omfang og den tidsmæssige placering af revisionen samt betydelige revisionsmæssige observationer, herunder eventuelle betydelige mangler i intern kontrol, som vi identificerer under revisionen.</arr:StatementOfAuditorsResponsibilityForAuditAndAuditPerformed><arr:StatementOnManagementsReviewAuditorsReportOnAuditedFinancialStatements contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.

Vores konklusion om årsregnskabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.

I tilknytning til vores revision af årsregnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med årsregnskabet eller vores viden opnået ved revisionen eller på anden måde synes at indeholde væsentlig fejlinformation. 

Vores ansvar er herudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder krævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven.&lt;br /&gt;Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overensstemmelse med årsregnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.</arr:StatementOnManagementsReviewAuditorsReportOnAuditedFinancialStatements><arr:SignatureOfAuditorsPlace contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Silkeborg</arr:SignatureOfAuditorsPlace><cmn:NameAndSurnameOfAuditor contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfAuditorDimension_cmn_auditorIdentifier_only_1">Peter Mølkjær</cmn:NameAndSurnameOfAuditor><cmn:NameAndSurnameOfAuditor contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfAuditorDimension_cmn_auditorIdentifier_only_2">Heidi Julitta Østergaard Jensen</cmn:NameAndSurnameOfAuditor><cmn:IdentificationNumberOfAuditor contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfAuditorDimension_cmn_auditorIdentifier_only_1">mne24821</cmn:IdentificationNumberOfAuditor><cmn:IdentificationNumberOfAuditor contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfAuditorDimension_cmn_auditorIdentifier_only_2">mne34163</cmn:IdentificationNumberOfAuditor><cmn:DescriptionOfAuditor contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfAuditorDimension_cmn_auditorIdentifier_only_1">Statsautoriseret revisor</cmn:DescriptionOfAuditor><cmn:DescriptionOfAuditor contextRef="duration_CY_DUAL_IdentificationOfAuditorDimension_cmn_auditorIdentifier_only_2">Statsautoriseret revisor</cmn:DescriptionOfAuditor><mrv:InformationOnCalculationOfKeyFiguresAndFinancialRatios contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Hoved- og nøgletal2021
t.kr.2020
t.kr.2019
t.kr.2018
t.kr.2017
t.kr.HovedtalNettoomsætning1.174.9341.161.1321.341.078754.620806.348Bruttoresultat725.627805.800878.245400.613527.269Driftsresultat(168.937)(70.237)150.643115.307263.702Resultat af finansielle poster(50.323)(51.096)(59.728)(35.167)(40.068)Årets resultat20.376(83.793)46.08768.693228.511Balancesum13.424.75113.622.46812.868.4435.629.4095.643.427Investeringer i materielle aktiver805.469775.08611.183.959301.360200.469Egenkapital4.984.3864.922.7844.996.3742.196.9942.128.152Gns. investeret kapital inklusiv goodwill8.016.4818.164.0836.021.2483.863.1214.981.894Nettorentebærende gæld3.746.6783.824.7074.160.6881.774.6351.925.461NøgletalBruttoavance (%)61,7669,4065,4953,0965,39Nettomargin (%)1,73(7,22)3,449,1028,34Afkast af investeret kapital inkl. goodwill (%)0,25(1,03)0,771,784,59Finansiel gearing 0,750,780,830,810,90Egenkapitalforrentning (%)0,41(1,69)1,283,1811,38Soliditetsgrad (%)37,1336,1438,8339,0337,71Hoved- og nøgletal er defineret og beregnet i overensstemmelse med Finansforeningens gældende version af “Anbefalinger &amp; Nøgletal".

Evonet A/S blev i 2019 fusioneret med søsterselskabet N1 A/S med Evonet A/S som det fortsættende selskab.
Selskabet har i samme forbindelse ændret navn til N1 A/S. Fusionen er sket med regnskabsmæssigt
tilbagevirkende kraft til 01.01.2019 uden tilpasning af sammenligningstal. Hoved- og nøgletallene for 2019 og
frem er derfor ikke direkte sammenlignelige med de foregående år.




Bruttoavance (%):Bruttoresultat * 100
NettoomsætningNettomargin (%):Årets resultat * 100
NettoomsætningAfkast af investeret kapital inkl. goodwill (%):Årets resultat * 100
Gns. investeret kapital inkl. goodwillFinansiel gearing:Nettorentebærende gæld 
Gns. egenkapitalEgenkapitalforrentning (%):Årets resultat * 100
Gns. egenkapitalSoliditetsgrad (%):Egenkapital * 100
Balancesum</mrv:InformationOnCalculationOfKeyFiguresAndFinancialRatios><mrv:DescriptionOfPrimaryActivitiesOfEntity contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Virksomhedens væsentligste aktiviteterSelskabets aktivitet består i at drive elnetvirksomhed i henhold til bevilling efter elforsyningsloven. N1 A/S er ansvarlig for drift, vedligeholdelse og udbygning af elnettet. Vi har ansvaret for levering af el til ca. 780.000 netkunder, og vi sikrer høj leveringssikkerhed i elnettet i vores forsyningsområde. N1 vedligeholder, reinvesterer og udbygger elnettet effektivt, så der også fremadrettet opnås høj leveringssikkerhed og lave priser på nettariffer og abonnementer.</mrv:DescriptionOfPrimaryActivitiesOfEntity><mrv:DescriptionOfDevelopmentInActivitiesAndFinancialAffairs contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Udvikling i aktiviteter og økonomiske forholdI 2021 har N1 udbetalt rabatter til netkunderne i N1’s forsyningsområde på over 500 mio.kr., hvilket har medført en kærkommen reduktion i elregningen i et år med kraftigt stigende spotpriser på strøm. Hovedparten af rabatten tilfalder som følge af fusionsgrundlaget tilbage fra 2019 netkunderne i det tidligere Evonet forsyningsområde, som samlet har modtaget rabatter på 423 mio.kr. Der er i det tidligere N1 A/S’ forsyningsområde udbetalt 91 mio.kr. i rabat til forbrugerne i løbet af 2021. Rabatten er udbetalt i form af en nedsættelse af tariﬀerne og abonnementer og derved mindre opkrævning på elregningen hos netkunderne i N1’s forsyningsområde. 

Udbetaling af rabat på samlet 513 mio.kr. har direkte effekt på årets resultat i N1 i form af lavere indtjening i selskabet. For 2022 er der vedtaget udbetaling af rabatter på ca. 450 mio.kr., hvilket også i 2022 får negativ indvirkning på indtjeningen i N1. 

Det realiserede driftsresultat (EBIT) udgør -169 mio.kr. hvilket er på niveau med det budgetterede driftsresultat for selskabet for 2021 på -174 mio. kr. I forhold til forventningerne er der øgede omkostninger til indkøb af el til 
dækning af nettab som følge af de kraftigt stigende spotpriser på el, som omvendt delvist kompenseres af, at N1 i løbet af 2021 har oplevet en stigning på mere end 5% i distribuerede kWh set i forhold til 2020. Samlet set er der i 2021 distribueret 8.696 GWh i N1’s elnet.

Årets resultat blev et overskud på 20 mio.kr., hvilket selskabets ledelse betragter som tilfredsstillende, da der er foretaget udlodning af de nævnte rabatter på 513 mio.kr. til andelshaverne i det tidligere Evonet og N1 forsyningsområde. Årets resultat er dog positivt påvirket af indregning af udskudt skatteaktiv, som har påvirket resultat positivt med 155 mio.kr.  Resultatet er bedre end det forventede i forhold til sidste års årsrapport.

Selskabet har i indeværende år investeret ca. 780 mio.kr. i reinvesteringer og udbygning af elnettet i N1’s forsyningsområde. Også i 2021 har tilslutning af store centrale vindmølle- og solcelleparker medført stor travlhed i N1, der samlet set har udgjort 141 mio.kr. af de samlede investeringer i elnettet.

COVID-19 situationen i 2021 har ikke haft væsentlig indvirkning på virksomhedens finansielle stilling og udvikling.

Stabil elforsyning og fart på nye tilslutninger 
N1 har igen i 2021 haft rekordmange nye tilslutninger til elnettet og har gennemført massive investeringer i elnettet. Samtidig har vi opretholdt en god og stabil drift af elnettet med en meget høj leveringssikkerhed.  

Vi har i 2021 endnu engang haft rekordmange nye tilslutninger til elnettet, både i form af nybyggeri og etablering af vedvarende energianlæg som vindmølle- og solcelleparker. På trods af det, og i et år præget af Corona, har N1 opretholdt en god og stabil drift af elnettet.  

 Vores afbrydelser, som omfatter den gennemsnitlige tid, hvor kunderne er uden strøm, ligger i 2021 på under 15 minutter pr. kunde. Det er væsentligt lavere end landsgennemsnittet på over 20 minutter og svarer til, at N1’s netkunder har haft strøm i kontakten 99,997 procent af tiden.

Elnettet som driver af grøn omstilling  
N1’s elnet dækker cirka 40% af Danmarks samlede areal og spiller således en vigtig rolle i at nedbringe Danmarks CO2-udledning. Det sker blandt andet ved at sikre strøm til flere el-biler og varmepumper og ved at tilslutte vindmølle- og solcelleanlæg til elnettet i forsyningsområdet.  

Særligt i slutningen af 2021 har N1 oplevet en kraftig stigning i antallet af elbiler og ladestandere i både private husstande som i det offentlige rum. Samtidig har tilslutningen af særligt store centrale solcelleanlæg og vindmølleparker også virkelig taget fart i årets løb, fordi udligningsordningen, som dækker omkostningerne til at tilslutte vedvarende energianlæg til elnettet, udløber ved udgangen af 2022. Fra 2023 skal denne udgift dækkes af VE-udviklerne selv, hvilket har skabt et stort pres på at få tilsluttet nye vindmølle- og solcelleparker.

Massive investeringer i elnettet 
En stor del af elnettet er etableret for mere end 40 år siden, og derfor er der også behov for løbende både at reinvestere og udbygge elnettet, således elnettet i fremtiden kan understøtte elektrificeringen og den grønne omstilling. Kombineret med, at flere og flere husstande får elbiler og skifter olie- og gasfyret ud med eldrevne varmepumper, giver dette et kraftigt øget forbrug af strøm og dermed et stort behov for en effektiv drift og udbygning af elnettet.  

 N1 har i 2021 investeret knap 800 mio.kr. i elnettet og forventer, at behovet for investeringer i elnettet vil stige i de kommende år som følge af elektrificering i forbindelse med den grønne omstilling og investeringer i det aldrende elnet. N1 arbejder derfor intensivt med Asset Management for at sikre, at vi foretager investeringerne på de rigtige områder og til rette tid. Digitalisering i N1 har taget fart i 2021, hvor Asset Management er blevet markant mere databaseret, hvilket er en afgørende forudsætning for at sikre elnettet i N1’s forsyningsområde også i fremtiden vil have høj leveringssikkerhed og samtidig opretholde lave priser på nettariffer og abonnementer.  

Den 1. januar 2021 indførte N1 variable timetariffer, hvilket betyder, at netkundernes tarif afhænger af, hvornår på døgnet de bruger strøm. Det er et tiltag, som skal medvirke til i højere grad at udjævne forbruget henover alle døgnets timer og dermed få netkunderne til at bruge strøm, når den er billig, fordi der eksempelvis er meget vindenergi i elnettet, eller fordi belastningen på elnettet er mindre. Det er væsentligt, at forbruget i elnettet udjævnes mere hen over døgnets 24 timer, da N1 derved kan undgå eller udskyde at skulle investere i at forstærke elnettet nogle steder i forsyningsområdet. 
 
Mere end 500 mio.kr. i rabat på nettariffen til netkunderne i N1  i 2021 
N1 giver i 2020, 2021 og 2022 en ekstraordinær rabat på elnettariffen på næsten 1,5 mia.kr. til andelshaverne i Norlys og dermed også netkunderne i N1. I en tid med kraftigt stigende elpriser er det en kærkommen reduktion i de meget høje elregninger, der ellers rammer danskerne.  

Med den ekstraordinære rabat på cirka 500 mio.kr. årligt i 2020, 2021 og 2022 betaler vores mere end 735.000 andelshaverne nogle af landets laveste nettariffer, som er betalingen for transport af strøm samt abonnement til netselskabet. Kombineret med en høj leveringssikkerhed, der ligger højere end gennemsnittet blandt netselskaberne i Danmark, har 2021 igen demonstreret stabil og effektiv drift i N1.   

Ved udgangen af 2022 vil vi samlet set have givet en rabat på cirka 1,5 mia.kr. til private kunder og erhvervslivet i det meste af Jylland. Rabatten er tilpasset den enkelte husstand eller virksomheds strømforbrug. Det betyder, at en husstand eller virksomhed, der bruger meget strøm og har en høj elregning, får en større rabat.  


Det betaler sig at flytte sit forbrug 
Elpriserne er generelt steget markant siden 2020, hvor de ramte et mangeårigt lavpunkt. Rabatten sikrer en kærkommen håndsrækning til andelshaverne, og samtidig kan det være en fordel, hvis man som forbruger kan flytte sit forbrug væk fra de sene eftermiddagstimer. 

I vinterhalvåret, hvor der ofte produceres mindre grøn strøm i eftermiddagstimerne, hvor elnettet samtidig er hårdest belastet, kan det være en stor fordel, hvis netkunderne kan flytte sit forbrug. Især hvis der er en elbil eller varmepumpe i husstanden, som jo kraftigt forøger strømforbruget i husstanden. Ved at lade elbilen op om natten og lade varmepumpen opvarme husstanden udenfor spidsbelastningstidspunktet (mellem kl. 17 – 20) kan det både give besparelser i de historisk høje elregninger og samtidig bidrage til den grønne omstilling, idet der så kan undgås udbygning af elnettet i nogle situationer. 
 
Benchmarking og regulatoriske forhold 
Indtægtsrammemodellen fra 2018 giver os forsat mulighed for at drive vores netselskab med høj leveringssikkerhed, men der er forsat behov for udviklingen af modellen, og med den politiske vedtagelse af elsemestret i foråret 2021 er der åbnet op for, at netselskaberne kan få et elektrificeringstillæg til indtægtsrammen. Elektrificeringstillægget bliver et grundelement for, at netselskabet kan gennemføre de store investeringer, der er behov for i forbindelse med den grønne omstilling. I løbet af 2022 skal elektrificeringstillægget konkretisere i samarbejde mellem myndighederne og netselskaberne. Det er særdeles vigtig for netselskabernes evne til at understøtte elektrificeringen og den grønne omstilling, at udmøntningen af elektrificeringstillægget bliver i en form, som også rent administrativt kan håndteres let og smidig i dagligdagen.  

Der henvises desuden til note 1 om usikkerhed ved indregning og måling i relation til de regulatoriske forhold.</mrv:DescriptionOfDevelopmentInActivitiesAndFinancialAffairs><mrv:DescriptionOfNetProfitRelationToExpectedDevelopmentAssumedInPreviousReport contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Årets resultat sammenholdt med den forventede udvikling​Det realiserede driftsresultat (EBIT) udgør -169 mio.kr., hvilket er på niveau med det budgetterede driftsresultat 
for selskabet for 2021 på -174 mio. kr. I forhold til forventningerne er der øgede omkostninger til indkøb af el til 
​dækning af nettab som følge af de kraftigt stigende spotpriser på el, som omvendt delvist kompenseres af, at N1 i ​løbet af 2021 har oplevet en stigning på mere end 5% i distribuerede kWh set i forhold til 2020. Samlet set er der i ​2021 distribueret 8.696 GWh i N1’s elnet.</mrv:DescriptionOfNetProfitRelationToExpectedDevelopmentAssumedInPreviousReport><mrv:DescriptionOfAnyUncertaintyConnectedWithRecognitionOrMeasurement contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Usikkerhed vedrørende indregning og målingDer henvises til note 1 for omtale heraf. </mrv:DescriptionOfAnyUncertaintyConnectedWithRecognitionOrMeasurement><mrv:DescriptionOfExpectedDevelopment contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Forventet udviklingLedelsen forventer også i 2022 en stabil drift i N1 med fortsat høj leveringssikkerhed. Der forventes et underskud i niveauet 60 mio.kr., hvilket kan henføres til, at der i 2022 forventes udbetaling af rabatter på nettariffer og abonnementer på ca. 450 mio.kr., hvilket har direkte negativ påvirkning på årets resultat. </mrv:DescriptionOfExpectedDevelopment><mrv:DescriptionOfTheEntitysUseOfFinancialInstruments contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Anvendelse af finansielle instrumenterN1 A/S er som følge af sin soliditet og sit ﬁnansielle beredskab eksponeret over for ændringer i renteniveauet. Selskabet har indgået renteswaps til afdækning af en del af denne risiko. En ændring i renten på 1% vil således ikke påvirke årets resultat væsentligt.</mrv:DescriptionOfTheEntitysUseOfFinancialInstruments><mrv:StatementOfCorporateSocialResponsibility contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Redegørelse for samfundsansvarFor beskrivelse af koncernens politikker for samfundsansvar henvises til årsrapporten for Norlys a.m.b.a., cvr-nr. 26 38 26 45 for 2021.</mrv:StatementOfCorporateSocialResponsibility><mrv:StatementOfTargetFiguresAndPoliciesForTheUnderrepresentedGender contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Redegørelse for det underrepræsenterede kønFor beskrivelse af koncernens politikker for det underrepræsenterede køn og for redegørelse for status på
​opfyldelse af måltal for selskabet henvises til årsrapporten for  Norlys a.m.b.a., cvr-nr. 26 38 26 45 for 2021.</mrv:StatementOfTargetFiguresAndPoliciesForTheUnderrepresentedGender><mrv:DescriptionOfSignificantEventsOccurringAfterEndOfReportingPeriod contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Begivenheder efter balancedagenDer er fra balancedagen og frem til i dag ikke indtrådt forhold, som forrykker vurderingen af årsrapporten.</mrv:DescriptionOfSignificantEventsOccurringAfterEndOfReportingPeriod><fsa:Revenue contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">1174934000</fsa:Revenue><fsa:Revenue contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">1161132000</fsa:Revenue><fsa:WorkPerformedByEntityAndCapitalised contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">-172434000</fsa:WorkPerformedByEntityAndCapitalised><fsa:WorkPerformedByEntityAndCapitalised contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">-179248000</fsa:WorkPerformedByEntityAndCapitalised><fsa:OtherOperatingIncome contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">3628000</fsa:OtherOperatingIncome><fsa:OtherOperatingIncome contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">7704000</fsa:OtherOperatingIncome><fsa:RawMaterialsAndConsumablesUsed contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">352012000</fsa:RawMaterialsAndConsumablesUsed><fsa:RawMaterialsAndConsumablesUsed contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">287084000</fsa:RawMaterialsAndConsumablesUsed><fsa:OtherExternalExpenses contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">273357000</fsa:OtherExternalExpenses><fsa:OtherExternalExpenses contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">255200000</fsa:OtherExternalExpenses><fsa:GrossResult contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">725627000</fsa:GrossResult><fsa:GrossResult contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">805800000</fsa:GrossResult><fsa:EmployeeBenefitsExpense contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">292459000</fsa:EmployeeBenefitsExpense><fsa:EmployeeBenefitsExpense contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">268579000</fsa:EmployeeBenefitsExpense><fsa:DepreciationAmortisationExpenseAndImpairmentLossesOfPropertyPlantAndEquipmentAndIntangibleAssetsRecognisedInProfitOrLoss contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">582312000</fsa:DepreciationAmortisationExpenseAndImpairmentLossesOfPropertyPlantAndEquipmentAndIntangibleAssetsRecognisedInProfitOrLoss><fsa:DepreciationAmortisationExpenseAndImpairmentLossesOfPropertyPlantAndEquipmentAndIntangibleAssetsRecognisedInProfitOrLoss contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">584470000</fsa:DepreciationAmortisationExpenseAndImpairmentLossesOfPropertyPlantAndEquipmentAndIntangibleAssetsRecognisedInProfitOrLoss><fsa:OtherOperatingExpenses contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">19793000</fsa:OtherOperatingExpenses><fsa:OtherOperatingExpenses contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">22988000</fsa:OtherOperatingExpenses><fsa:ProfitLossFromOrdinaryOperatingActivities contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">-168937000</fsa:ProfitLossFromOrdinaryOperatingActivities><fsa:ProfitLossFromOrdinaryOperatingActivities contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">-70237000</fsa:ProfitLossFromOrdinaryOperatingActivities><fsa:IncomeFromInvestmentsInGroupEnterprises contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">15323000</fsa:IncomeFromInvestmentsInGroupEnterprises><fsa:IncomeFromInvestmentsInGroupEnterprises contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">9960000</fsa:IncomeFromInvestmentsInGroupEnterprises><fsa:IncomeFromInvestmentsInAssociates contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">3207000</fsa:IncomeFromInvestmentsInAssociates><fsa:IncomeFromInvestmentsInAssociates contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">1291000</fsa:IncomeFromInvestmentsInAssociates><fsa:OtherFinanceIncome contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">1321000</fsa:OtherFinanceIncome><fsa:OtherFinanceIncome contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">4138000</fsa:OtherFinanceIncome><fsa:RestOfOtherFinanceExpenses contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">51644000</fsa:RestOfOtherFinanceExpenses><fsa:RestOfOtherFinanceExpenses contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">55234000</fsa:RestOfOtherFinanceExpenses><fsa:ProfitLossFromOrdinaryActivitiesBeforeTax contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">-200730000</fsa:ProfitLossFromOrdinaryActivitiesBeforeTax><fsa:ProfitLossFromOrdinaryActivitiesBeforeTax contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">-110082000</fsa:ProfitLossFromOrdinaryActivitiesBeforeTax><fsa:TaxExpense contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">-221106000</fsa:TaxExpense><fsa:TaxExpense contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">-26289000</fsa:TaxExpense><fsa:ProfitLoss contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">20376000</fsa:ProfitLoss><fsa:ProfitLoss contextRef="duration_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">-83793000</fsa:ProfitLoss><fsa:ProfitLoss contextRef="duration_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ReserveForCurrentValueOfHedgingMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">0</fsa:ProfitLoss><fsa:ProfitLoss contextRef="duration_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_RetainedEarningsMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">20376000</fsa:ProfitLoss><fsa:ProfitLoss contextRef="duration_CY_ResultDistributionDimension_fsa_RetainedEarningsMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">20376000</fsa:ProfitLoss><fsa:ProfitLoss contextRef="duration_LY_ResultDistributionDimension_fsa_RetainedEarningsMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">-83793000</fsa:ProfitLoss><fsa:CompletedDevelopmentProjects contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">5489000</fsa:CompletedDevelopmentProjects><fsa:CompletedDevelopmentProjects contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">0</fsa:CompletedDevelopmentProjects><fsa:AcquiredIntangibleAssets contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">0</fsa:AcquiredIntangibleAssets><fsa:AcquiredIntangibleAssets contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">517000</fsa:AcquiredIntangibleAssets><fsa:Goodwill contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">8933000</fsa:Goodwill><fsa:Goodwill contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">9456000</fsa:Goodwill><fsa:DevelopmentProjectsInProgress contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">8306000</fsa:DevelopmentProjectsInProgress><fsa:DevelopmentProjectsInProgress contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">6721000</fsa:DevelopmentProjectsInProgress><fsa:IntangibleAssets contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">22728000</fsa:IntangibleAssets><fsa:IntangibleAssets contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">16694000</fsa:IntangibleAssets><fsa:LandAndBuildings contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">66945000</fsa:LandAndBuildings><fsa:LandAndBuildings contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">67452000</fsa:LandAndBuildings><fsa:PlantAndMachinery contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">10872474000</fsa:PlantAndMachinery><fsa:PlantAndMachinery contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">10914874000</fsa:PlantAndMachinery><fsa:FixturesFittingsToolsAndEquipment contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">12155000</fsa:FixturesFittingsToolsAndEquipment><fsa:FixturesFittingsToolsAndEquipment contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">12259000</fsa:FixturesFittingsToolsAndEquipment><fsa:PropertyPlantAndEquipmentInProgress contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">430521000</fsa:PropertyPlantAndEquipmentInProgress><fsa:PropertyPlantAndEquipmentInProgress contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">448543000</fsa:PropertyPlantAndEquipmentInProgress><fsa:PropertyPlantAndEquipment contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">11382095000</fsa:PropertyPlantAndEquipment><fsa:PropertyPlantAndEquipment contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">11443128000</fsa:PropertyPlantAndEquipment><fsa:LongtermInvestmentsInGroupEnterprises contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">418100000</fsa:LongtermInvestmentsInGroupEnterprises><fsa:LongtermInvestmentsInGroupEnterprises contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">402777000</fsa:LongtermInvestmentsInGroupEnterprises><fsa:LongtermInvestmentsInAssociates contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">6404000</fsa:LongtermInvestmentsInAssociates><fsa:LongtermInvestmentsInAssociates contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">3196000</fsa:LongtermInvestmentsInAssociates><fsa:LongtermReceivablesFromAssociates contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">16785000</fsa:LongtermReceivablesFromAssociates><fsa:LongtermReceivablesFromAssociates contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">15351000</fsa:LongtermReceivablesFromAssociates><fsa:LongtermInvestmentsAndReceivables contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">441289000</fsa:LongtermInvestmentsAndReceivables><fsa:LongtermInvestmentsAndReceivables contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">421324000</fsa:LongtermInvestmentsAndReceivables><fsa:NoncurrentAssets contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">11846112000</fsa:NoncurrentAssets><fsa:NoncurrentAssets contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">11881146000</fsa:NoncurrentAssets><fsa:RawMaterialsAndConsumables contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">34718000</fsa:RawMaterialsAndConsumables><fsa:RawMaterialsAndConsumables contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">29404000</fsa:RawMaterialsAndConsumables><fsa:Inventories contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">34718000</fsa:Inventories><fsa:Inventories contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">29404000</fsa:Inventories><fsa:ShorttermTradeReceivables contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">76683000</fsa:ShorttermTradeReceivables><fsa:ShorttermTradeReceivables contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">78131000</fsa:ShorttermTradeReceivables><fsa:ContractWorkInProgress contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">6921000</fsa:ContractWorkInProgress><fsa:ContractWorkInProgress contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">2258000</fsa:ContractWorkInProgress><fsa:ShorttermReceivablesFromGroupEnterprises contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">433424000</fsa:ShorttermReceivablesFromGroupEnterprises><fsa:ShorttermReceivablesFromGroupEnterprises contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">994441000</fsa:ShorttermReceivablesFromGroupEnterprises><fsa:CurrentDeferredTaxAssets contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">343022000</fsa:CurrentDeferredTaxAssets><fsa:CurrentDeferredTaxAssets contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">274452000</fsa:CurrentDeferredTaxAssets><fsa:OtherShorttermReceivables contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">402796000</fsa:OtherShorttermReceivables><fsa:OtherShorttermReceivables contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">217324000</fsa:OtherShorttermReceivables><fsa:ShorttermTaxReceivablesFromGroupEnterprises contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">142894000</fsa:ShorttermTaxReceivablesFromGroupEnterprises><fsa:ShorttermTaxReceivablesFromGroupEnterprises contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">62043000</fsa:ShorttermTaxReceivablesFromGroupEnterprises><fsa:CostExceedsIncomeForTheFinancialYearShorttermReceivables contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">60000000</fsa:CostExceedsIncomeForTheFinancialYearShorttermReceivables><fsa:CostExceedsIncomeForTheFinancialYearShorttermReceivables contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">0</fsa:CostExceedsIncomeForTheFinancialYearShorttermReceivables><fsa:ShorttermReceivables contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">1465740000</fsa:ShorttermReceivables><fsa:ShorttermReceivables contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">1628649000</fsa:ShorttermReceivables><fsa:CashAndCashEquivalents contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">78181000</fsa:CashAndCashEquivalents><fsa:CashAndCashEquivalents contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">83269000</fsa:CashAndCashEquivalents><fsa:CurrentAssets contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">1578639000</fsa:CurrentAssets><fsa:CurrentAssets contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">1741322000</fsa:CurrentAssets><fsa:Assets contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">13424751000</fsa:Assets><fsa:Assets contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">13622468000</fsa:Assets><fsa:ContributedCapital contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">363636000</fsa:ContributedCapital><fsa:ContributedCapital contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">363636000</fsa:ContributedCapital><fsa:ReserveForCurrentValueOfHedging contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">51429000</fsa:ReserveForCurrentValueOfHedging><fsa:ReserveForCurrentValueOfHedging contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">10203000</fsa:ReserveForCurrentValueOfHedging><fsa:ReserveForDevelopmentExpenditure contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">10760000</fsa:ReserveForDevelopmentExpenditure><fsa:ReserveForDevelopmentExpenditure contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">5242000</fsa:ReserveForDevelopmentExpenditure><fsa:RetainedEarnings contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">4558561000</fsa:RetainedEarnings><fsa:RetainedEarnings contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">4543703000</fsa:RetainedEarnings><fsa:Equity contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">4984386000</fsa:Equity><fsa:Equity contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">4922784000</fsa:Equity><fsa:Equity contextRef="instant_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ContributedCapitalMember_only_start" decimals="-3" unitRef="DKK">363636000</fsa:Equity><fsa:Equity contextRef="instant_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ReserveForCurrentValueOfHedgingMember_only_start" decimals="-3" unitRef="DKK">10203000</fsa:Equity><fsa:Equity contextRef="instant_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ReserveForDevelopmentExpenditureMember_only_start" decimals="-3" unitRef="DKK">5242000</fsa:Equity><fsa:Equity contextRef="instant_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_RetainedEarningsMember_only_start" decimals="-3" unitRef="DKK">4543703000</fsa:Equity><fsa:Equity contextRef="instant_CY_only_start" decimals="-3" unitRef="DKK">4922784000</fsa:Equity><fsa:Equity contextRef="instant_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ContributedCapitalMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">363636000</fsa:Equity><fsa:Equity contextRef="instant_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ReserveForDevelopmentExpenditureMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">10760000</fsa:Equity><fsa:Equity contextRef="instant_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_RetainedEarningsMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">4558561000</fsa:Equity><fsa:ProvisionsForPensionsAndSimilarLiabilities contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">17733000</fsa:ProvisionsForPensionsAndSimilarLiabilities><fsa:ProvisionsForPensionsAndSimilarLiabilities contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">15980000</fsa:ProvisionsForPensionsAndSimilarLiabilities><fsa:OtherProvisions contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">0</fsa:OtherProvisions><fsa:OtherProvisions contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">12000000</fsa:OtherProvisions><fsa:Provisions contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">17733000</fsa:Provisions><fsa:Provisions contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">27980000</fsa:Provisions><fsa:LongtermMortgageDebt contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">3320479000</fsa:LongtermMortgageDebt><fsa:LongtermMortgageDebt contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">2759975000</fsa:LongtermMortgageDebt><fsa:OtherPayablesIncludingTaxPayablesLiabilitiesOtherThanProvisionsLongterm contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">119681000</fsa:OtherPayablesIncludingTaxPayablesLiabilitiesOtherThanProvisionsLongterm><fsa:OtherPayablesIncludingTaxPayablesLiabilitiesOtherThanProvisionsLongterm contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">173385000</fsa:OtherPayablesIncludingTaxPayablesLiabilitiesOtherThanProvisionsLongterm><fsa:LongtermDeferredIncome contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">2785920000</fsa:LongtermDeferredIncome><fsa:LongtermDeferredIncome contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">2373242000</fsa:LongtermDeferredIncome><fsa:LongtermLiabilitiesOtherThanProvisions contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">6226080000</fsa:LongtermLiabilitiesOtherThanProvisions><fsa:LongtermLiabilitiesOtherThanProvisions contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">5306602000</fsa:LongtermLiabilitiesOtherThanProvisions><fsa:ShorttermPartOfLongtermLiabilitiesOtherThanProvisions contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">212879000</fsa:ShorttermPartOfLongtermLiabilitiesOtherThanProvisions><fsa:ShorttermPartOfLongtermLiabilitiesOtherThanProvisions contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">298365000</fsa:ShorttermPartOfLongtermLiabilitiesOtherThanProvisions><fsa:ShorttermDebtToBanks contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">0</fsa:ShorttermDebtToBanks><fsa:ShorttermDebtToBanks contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">161810000</fsa:ShorttermDebtToBanks><fsa:ShorttermPrepaymentsReceivedFromCustomers contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">7562000</fsa:ShorttermPrepaymentsReceivedFromCustomers><fsa:ShorttermPrepaymentsReceivedFromCustomers contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">29579000</fsa:ShorttermPrepaymentsReceivedFromCustomers><fsa:ShorttermTradePayables contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">125526000</fsa:ShorttermTradePayables><fsa:ShorttermTradePayables contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">210987000</fsa:ShorttermTradePayables><fsa:ShorttermPayablesToGroupEnterprises contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">972958000</fsa:ShorttermPayablesToGroupEnterprises><fsa:ShorttermPayablesToGroupEnterprises contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">1845533000</fsa:ShorttermPayablesToGroupEnterprises><fsa:OtherPayablesIncludingTaxPayablesLiabilitiesOtherThanProvisionsShortterm contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">877627000</fsa:OtherPayablesIncludingTaxPayablesLiabilitiesOtherThanProvisionsShortterm><fsa:OtherPayablesIncludingTaxPayablesLiabilitiesOtherThanProvisionsShortterm contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">818828000</fsa:OtherPayablesIncludingTaxPayablesLiabilitiesOtherThanProvisionsShortterm><fsa:ShorttermLiabilitiesOtherThanProvisions contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">2196552000</fsa:ShorttermLiabilitiesOtherThanProvisions><fsa:ShorttermLiabilitiesOtherThanProvisions contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">3365102000</fsa:ShorttermLiabilitiesOtherThanProvisions><fsa:LiabilitiesOtherThanProvisions contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">8422632000</fsa:LiabilitiesOtherThanProvisions><fsa:LiabilitiesOtherThanProvisions contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">8671704000</fsa:LiabilitiesOtherThanProvisions><fsa:LiabilitiesAndEquity contextRef="instant_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">13424751000</fsa:LiabilitiesAndEquity><fsa:LiabilitiesAndEquity contextRef="instant_LY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">13622468000</fsa:LiabilitiesAndEquity><fsa:AdjustmentsOfHedgingInstrumentsAtFairValue contextRef="duration_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ReserveForCurrentValueOfHedgingMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">52854000</fsa:AdjustmentsOfHedgingInstrumentsAtFairValue><fsa:AdjustmentsOfHedgingInstrumentsAtFairValue contextRef="duration_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_RetainedEarningsMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">0</fsa:AdjustmentsOfHedgingInstrumentsAtFairValue><fsa:AdjustmentsOfHedgingInstruments contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">52854000</fsa:AdjustmentsOfHedgingInstruments><fsa:ChangesInEquityOfTax contextRef="duration_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ReserveForCurrentValueOfHedgingMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">-11628000</fsa:ChangesInEquityOfTax><fsa:ChangesInEquityOfTax contextRef="duration_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_RetainedEarningsMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">0</fsa:ChangesInEquityOfTax><fsa:ChangesInEquityOfTax contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">-11628000</fsa:ChangesInEquityOfTax><fsa:EquityTransfersToReserves contextRef="duration_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ReserveForCurrentValueOfHedgingMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">0</fsa:EquityTransfersToReserves><fsa:EquityTransfersToReserves contextRef="duration_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_ReserveForDevelopmentExpenditureMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">5518000</fsa:EquityTransfersToReserves><fsa:EquityTransfersToReserves contextRef="duration_CY_ClassesOfEquityDimension_fsa_RetainedEarningsMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">-5518000</fsa:EquityTransfersToReserves><fsa:EquityTransfersToReserves contextRef="duration_CY_only" decimals="-3" unitRef="DKK">0</fsa:EquityTransfersToReserves><fsa:DisclosureOfAnyUncertaintyConnectedWithRecognitionOrMeasurement contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">1 Usikkerhed ved indregning og måling Netselskaberne er underlagt lov om elforsynings bestemmelser omkring begrænsning i opkrævning af indtægter hos forbrugerne. Selskabet har modtaget Forsyningstilsynets afgørelse om de endelige indtægtsrammer til og med 2020. Selskabet er uenig i enkelte mindre dele af afgørelsen og har påklaget forholdet til Energiklagenævnet. </fsa:DisclosureOfAnyUncertaintyConnectedWithRecognitionOrMeasurement><fsa:DisclosureOfRevenue contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">2 Nettoomsætning2021
t.kr.2020
t.kr.Netydelser (Tariffter)1.350.8041.298.814Rabat (Tariffer)(513.258)(498.175)Abonnementer175.858278.776Periodisering af indtægtsrammen60.000(8.475)Tislutningsbidrag og udligningsordninger85.57277.818Projektomsætning15.95812.374Aktiviteter i alt 1.174.9341.161.132Nettoomsætningen vedrører hjemmemarkedet. </fsa:DisclosureOfRevenue><fsa:DisclosureOfEmployeeBenefitsExpense contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">3 Personaleomkostninger2021
t.kr.2020
t.kr.Gager og lønninger261.824242.508Pensioner27.43821.950Andre omkostninger til social sikring3.1974.121292.459268.579Gennemsnitligt antal fuldtidsansatte medarbejdere479432

Ledelses-
vederlag
2021
t.kr.

Ledelses-
​vederlag
2020
t.kr.Direktion4.6903.673Bestyrelse3503505.0404.023Vederlag til ledelsen er baseret på et skøn over tidsanvendelsen for direktionen og bestyrelsen, da ledelsen indgår som ledelsesmedlem i flere af koncernens selskaber.</fsa:DisclosureOfEmployeeBenefitsExpense><fsa:AverageNumberOfEmployees contextRef="duration_CY_only" decimals="0" unitRef="pure">479</fsa:AverageNumberOfEmployees><fsa:AverageNumberOfEmployees contextRef="duration_LY_only" decimals="0" unitRef="pure">432</fsa:AverageNumberOfEmployees><fsa:InformationOnRemunerationOfManagementCategoriesAndSpecialIncentiveProgrammes contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">

Ledelses-
vederlag
2021
t.kr.

Ledelses-
​vederlag
2020
t.kr.Direktion4.6903.673Bestyrelse3503505.0404.023</fsa:InformationOnRemunerationOfManagementCategoriesAndSpecialIncentiveProgrammes><fsa:RemunerationOfManagementCategory contextRef="duration_CY_ManagementCategoryDimension_fsa_ManagementMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">4690000</fsa:RemunerationOfManagementCategory><fsa:RemunerationOfManagementCategory contextRef="duration_LY_ManagementCategoryDimension_fsa_ManagementMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">3673000</fsa:RemunerationOfManagementCategory><fsa:RemunerationOfManagementCategory contextRef="duration_CY_ManagementCategoryDimension_fsa_BoardOfDirectorsMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">350000</fsa:RemunerationOfManagementCategory><fsa:RemunerationOfManagementCategory contextRef="duration_LY_ManagementCategoryDimension_fsa_BoardOfDirectorsMember_only" decimals="-3" unitRef="DKK">350000</fsa:RemunerationOfManagementCategory><fsa:DisclosureOfOtherOperatingExpenses contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">4 Andre driftsomkostningerAndre driftsomkostninger udgøres primært af tab ved afgang af materielle anlægsaktiver.</fsa:DisclosureOfOtherOperatingExpenses><fsa:DisclosureOfOtherFinanceIncome contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">5 Andre finansielle indtægter2021
t.kr.2020
t.kr.Finansielle indtægter fra tilknyttede virksomheder02.238Øvrige finansielle indtægter1.3211.9001.3214.138</fsa:DisclosureOfOtherFinanceIncome><fsa:DisclosureOfOtherFinanceExpenses contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">6 Andre finansielle omkostninger2021
t.kr.2020
t.kr.Finansielle omkostninger fra tilknyttede virksomheder11.7628.274Øvrige finansielle omkostninger39.88246.96051.64455.234&lt;br /&gt;2021
t.kr.2020
t.kr.Finansielle omkostninger fra tilknyttede virksomheder11.7628.274Øvrige finansielle omkostninger39.88246.96051.64455.234</fsa:DisclosureOfOtherFinanceExpenses><fsa:DisclosureOfTaxExpenses contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">7 Skat af årets resultat2021
t.kr.2020
t.kr.Ændring af udskudt skat(68.570)38.632Regulering vedrørende tidligere år1.9860Refusion i sambeskatning(154.522)(64.921)(221.106)(26.289)Refusion i sambeskatning udgør i overvejende grad godtgørelse for andre koncernselskabers anvendelse af en andel af selskabets skattemæssige underskud til fremførsel, der ikke hidtil har været indregnet.</fsa:DisclosureOfTaxExpenses><fsa:DisclosureOfTheManagementsProposedDistributionOfProfitLoss contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">8 Forslag til resultatdisponering2021
t.kr.2020
t.kr.Overført resultat20.376(83.793)20.376(83.793)</fsa:DisclosureOfTheManagementsProposedDistributionOfProfitLoss><fsa:DisclosureOfIntangibleAssets contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">9 Immaterielle aktiverFærdiggjorte
 udviklings-
projekter
t.kr.Erhvervede
 immaterielle
aktiver
t.kr.Goodwill
t.kr.Udviklings-
projekter
 under
 udførelse
t.kr.Kostpris primo02.58510.4586.721Overførsler6.72100(6.721)Tilgange0008.306Kostpris ultimo6.7212.58510.4588.306Af- og nedskrivninger primo0(2.068)(1.002)0Årets afskrivninger(1.232)(517)(523)0Af- og nedskrivninger ultimo(1.232)(2.585)(1.525)0Regnskabsmæssig værdi ultimo5.48908.9338.306&lt;br /&gt;Færdiggjorte
 udviklings-
projekter
t.kr.Erhvervede
 immaterielle
aktiver
t.kr.Goodwill
t.kr.Udviklings-
projekter
 under
 udførelse
t.kr.Kostpris primo02.58510.4586.721Overførsler6.72100(6.721)Tilgange0008.306Kostpris ultimo6.7212.58510.4588.306Af- og nedskrivninger primo0(2.068)(1.002)0Årets afskrivninger(1.232)(517)(523)0Af- og nedskrivninger ultimo(1.232)(2.585)(1.525)0Regnskabsmæssig værdi ultimo5.48908.9338.306</fsa:DisclosureOfIntangibleAssets><fsa:InformationOnSpecificPrerequisitesRegardingDevelopmentProjectsAndTaxAssets contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">10 UdviklingsprojekterDe indregnede udviklingsprojekter vedrører specifikt udvikling af systemer og processer til brug for fælles datahjemtagning af målerværdier samt planlægning af arbejdsopgaver for udekørende medarbejdere. De påløbne udviklingsomkostninger er klart definerede vedrørende lønninger, fremmedydelser, og andre omkostninger. Udviklingen er nødvendig for at kunne håndtere en effektiv opkrævning af tariffer og planlægning af medarbejdernes tid samt øget IT-sikkerhed og opfyldelse af GDPR-lovkrav, til gavn for kunderne og andelshaverne. De bidrager derfor til virksomhedens eksistensgrundlag. 
Med baggrund heri vurderer ledelsen, at udviklingsprojekterne har en værdi.</fsa:InformationOnSpecificPrerequisitesRegardingDevelopmentProjectsAndTaxAssets><fsa:DisclosureOfPropertyPlantAndEquipment contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">11 Materielle aktiverGrunde
 og bygninger
t.kr.Produktions-
anlæg og
maskiner
t.kr.Andre anlæg,
 driftsmateriel
og inventar
t.kr.Materielle aktiver
 under
 udførelse
t.kr.Kostpris primo73.03820.445.32747.861448.543Overførsler0358.3820(358.382)Tilgange0461.1983.911340.360Afgange0(621.796)00Kostpris ultimo73.03820.643.11151.772430.521Af- og nedskrivninger primo(5.586)(9.530.453)(35.602)0Årets afskrivninger(507)(575.517)(4.015)0Tilbageførsel ved afgange0335.33300Af- og nedskrivninger ultimo(6.093)(9.770.637)(39.617)0Regnskabsmæssig værdi ultimo66.94510.872.47412.155430.521</fsa:DisclosureOfPropertyPlantAndEquipment><fsa:DisclosureOfInvestments contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">12 Finansielle aktiverKapitalandele
 i tilknyttede
 virksomheder
t.kr.Kapitalandele i associerede
 virksomheder
t.kr.Tilgode-
havender hos
 associerede 
virksomheder
t.kr.Kostpris primo815.4531.54515.351Tilgange002.361Afgange00(927)Kostpris ultimo815.4531.54516.785Opskrivninger primo01.6510Andel af årets resultat03.2080Opskrivninger ultimo04.8590Nedskrivninger primo(412.676)00Afskrivninger på goodwill(12.290)00Andel af årets resultat27.61300Nedskrivninger ultimo(397.353)00Regnskabsmæssig værdi ultimo418.1006.40416.785Kapitalandele i dattervirksomhederHjemstedRetsformEjerandel
%N1 Randers A/SEsbjergA/S100Kapitalandele i associerede virksomhederHjemstedRetsformEjerandel
%Visue A/S *AarhusA/S38,91* Kapitalandelen i Visue A/S er indregnet på baggrund af senest aflagte årsrapport pr. 31.12.2020.</fsa:DisclosureOfInvestments><fsa:DisclosureOfDeferredTaxAssetsAndLiabilities contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">13 Udskudt skat2021
t.kr.2020
t.kr.Immaterielle aktiver(3.173)(2.194)Materielle aktiver(425.988)(321.858)Hensatte forpligtelser1.7864.426Forpligtelser620.346538.053Fremførbare skattemæssige underskud150.05156.025Udskudt skat i alt 343.022274.452

Bevægelser i året2021
t.kr.2020
t.kr.Primo274.452261.472Indregnet i resultatopgørelsen68.570(38.632)Overført fra aktuel skat sidste år051.612Ultimo343.022274.452Udskudt skatteaktiv vedrører primært tilslutningsbidrag med forskellig regnskabs- og skattemæssig behandling samt skattemæssigt underskud fra tidligere år.

Forskelsværdierne vedrørende tilslutningsbidrag vil blive udlignet ved den regnskabsmæssige indtægtsføring af det periodiserede beløb over de kommende 40 år og vurderes derfor forsvarligt at indregne udskudt skatteaktiv på baggrund af. Udskudt skatteaktiv vedrørende skattemæssigt underskud til fremførsel udgør værdien af den del af underskuddet, som forventes at kunne udnyttes inden for en periode på 3-5 år, på baggrund af selskabets og sambeskattede selskabers forventede resultater i perioden. </fsa:DisclosureOfDeferredTaxAssetsAndLiabilities><fsa:DisclosureOfContributedCapital contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">14 VirksomhedskapitalAntalPålydende
værdi
t.kr.Nominel
værdi
t.kr.Aktier3.636.3600,1363.6363.636.360363.636Aktierne er ikke opdelt i klasser.</fsa:DisclosureOfContributedCapital><fsa:DisclosureOfProvisionsForPensionsAndSimilarLiabilities contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">15 Hensættelser til pensioner o.l. Hensættelser til pensioner o.l. omfatter tjenestemandspensioner.</fsa:DisclosureOfProvisionsForPensionsAndSimilarLiabilities><fsa:DisclosureOfOtherProvisions contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">16 Andre hensatte forpligtelser Regnskabsposten omfattede hensatte forpligtelser til ej-modtagne fakturaer vedrørende køb af energibesparelser.</fsa:DisclosureOfOtherProvisions><fsa:DisclosureOfDeferredIncome contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">17 Periodeafgrænsningsposter Selskabets langfristede periodeafgrænsningsposter består af tilslutningsbidrag og udligningsordninger som indtægtsføres i takt med at det tilhørende aktiv afskrives.</fsa:DisclosureOfDeferredIncome><fsa:DisclosureOfLongtermLiabilities contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">18 Langfristede forpligtelserForfald inden
 for 12 
måneder
2021
t.kr.Forfald inden
 for 12
 måneder
2020
t.kr.Forfald
efter 12
 måneder
2021
t.kr.Restgæld
 efter 5 år
2021
t.kr.Gæld til realkreditinstitutter124.525212.4933.320.4792.850.159Leasingforpligtelser030000Anden gæld1.2850119.681100.751Periodeafgrænsningsposter87.06985.5722.785.9202.398.222212.879298.3656.226.0805.349.132</fsa:DisclosureOfLongtermLiabilities><fsa:DisclosureOfScopeAndNatureOfDerivativeFinancialInstruments contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">19 Finansielle instrumenterI regnskabsposten anden langfristet gæld indgår negativ dagsværdi af renteswap på 99.107 t.kr. Selskabet har indgået 10 renteswaps til sikring af en fast rente på selskabets variabelt forrentede realkreditlån:

Renteswap 1 har en hovedstol på 190.049 t.kr. med en fast rente på 3,27% og en restløbetid på 8,25 år.
Renteswap 2 har en hovedstol på 200.000 t.kr. med en fast rente på 0,56% og en restløbetid på 0,75 år.
Renteswap 4 har en hovedstol på 100.000 t.kr. med en fast rente på 0,55% og en restløbetid på 2 år.
Renteswap 5 har en hovedstol på 100.000 t.kr. med en fast rente på 0,515% og en restløbetid på 2 år.
Renteswap 6 har en hovedstol på 222.000 t.kr. med en fast rente på 1,97% og en restløbetid på 11,5 år.
Renteswap 7 har en hovedstol på 86.992 t.kr. med en fast rente på 2,00% og en restløbetid på 16,75 år.
Renteswap 8 har en hovedstol på 140.571 t.kr. med en fast rente på 1,685% og en restløbetid på 10,5 år.
Renteswap 9 har en hovedstol på 222.000 t.kr. med en fast rente på 1,705% og en restløbetid på 2,5 år.
Renteswap 10 har en hovedstol på 71.111 t.kr. med en fast rente på 2,04% og en restløbetid på 10,5 år.
Renteswap 11 har en hovedstol på 111.000 t.kr. med en fast rente på 2,205% og en restløbetid på 2,5 år.</fsa:DisclosureOfScopeAndNatureOfDerivativeFinancialInstruments><fsa:DisclosureOfLiabilitiesUnderLeases contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">20 Ikke-indregnede leje- og leasingforpligtelser2021
t.kr.2020
t.kr.Forpligtelser i henhold til leje- eller leasingkontrakter frem til udløb i alt29.67129.001Heraf forpligtelser i henhold til leje- eller leasingkontrakter med tilknyttede 
virksomheder2.2982.236</fsa:DisclosureOfLiabilitiesUnderLeases><fsa:DisclosureOfContingentAssets contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">21 EventualaktiverSelskabet har ikke-indregnede udskudte skatteaktiver vedrørende underskud fra tidligere år, hvor selskabet skønner, at skatteaktivet ikke kan udnyttes indenfor en overskuelig fremtid. Det ikke-indregnede udskudte skatteaktiv udgør 228.440 t.kr.

Selskabet har desuden et ikke-indregnet eventualaktiv vedrørende regulatorisk underdækning på ca. 253.000 t.kr.</fsa:DisclosureOfContingentAssets><fsa:DisclosureOfContingentLiabilities contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">22 EventualforpligtelserSelskabet indgår i en dansk sambeskatning med Norlys Holding A/S som administrationsselskab. Selskabet hæfter derfor i henhold til selskabsskattelovens regler herom for indkomstskatter mv. for de sambeskattede selskaber og ligeledes for eventuelle forpligtelser til at indeholde kildeskat på renter og udbytter for de sambeskattede selskaber. De sambeskattede selskabers samlede kendte nettoforpligtelse i sambeskatningen fremgår af administrationsselskabets årsregnskab.

Selskabet hæfter solidarisk med en række fællesregistrerede koncernvirksomheder for den samlede momsforpligtelse. Den aktuelle momsforpligtelse udgjorde 262.436 t.kr. pr. 31.12.2021.</fsa:DisclosureOfContingentLiabilities><fsa:DisclosureOfMortgagesAndCollaterals contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">23 Pantsætninger og sikkerhedsstillelserPrioritetsgæld er sikret ved pant i distributionsanlæg. Den regnskabsmæssige værdi af pantsatte distributionsanlæg udgør 10.872.474 t.kr.</fsa:DisclosureOfMortgagesAndCollaterals><fsa:InformationOnRelatedEntities contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">24 Nærtstående parter med bestemmende indflydelseFølgende nærtstående parter har bestemmende indflydelse på selskabet:
Norlys a.m.b.a., Silkeborg (ultimativt moderselskab)
Norlys Holding A/S, Silkeborg
Norlys Infrastruktur A/S, Silkeborg (moderselskab)</fsa:InformationOnRelatedEntities><fsa:DisclosureOfRelatedParties contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">25 Transaktioner med nærtstående parter, der ikke er på markedsmæssige vilkårI henhold til årsregnskabslovens §98c, stk. 7 oplyses alene transaktioner med nærtstående parter, der ikke
er gennemført på markedsvilkår. Der er ikke gennemført sådanne transaktioner i regnskabsåret. </fsa:DisclosureOfRelatedParties><fsa:InformationOnConsolidatedFinancialStatements contextRef="duration_CY_only" xml:lang="da">26 KoncernforholdNavn og hjemsted for modervirksomheden, der udarbejder koncernregnskab for den største og mindste koncern:  
Norlys a.m.b.a., Tietgensvej 4, 8600 Silkeborg</fsa:InformationOnConsolidatedFinancialStatements><fsa:InformationOnReportingClassOfEntity contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for regnskabsklasse C (stor).Årsregnskabet er aflagt efter samme regnskabspraksis som sidste år. 

Selskabet har i henhold til årsregnskabslovens §96, stk. 3 undladt at angive honorar til generalforsamlingsvalgt 
​​revisor.</fsa:InformationOnReportingClassOfEntity><fsa:AccountingPoliciesAreUnchangedFromPreviousPeriod contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">false</fsa:AccountingPoliciesAreUnchangedFromPreviousPeriod><fsa:InformationOnOmissionOfConsolidatedFinancialStatement contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">KoncernregnskabMed henvisning til årsregnskabslovens § 112, stk. 1, er der ikke udarbejdet koncernregnskab.</fsa:InformationOnOmissionOfConsolidatedFinancialStatement><fsa:DescriptionOfGeneralMattersRelatedToRecognitionMeasurementAndChangesInAccountingPolicies contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Generelt om indregning og målingAktiver indregnes i balancen, når det som følge af en tidligere begivenhed er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde virksomheden, og aktivets værdi kan måles pålideligt.

Forpligtelser indregnes i balancen, når virksomheden som følge af en tidligere begivenhed har en retlig eller faktisk forpligtelse, og det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå virksomheden, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt.

Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Måling efter første indregning sker som beskrevet for hver enkelt regnskabspost nedenfor.

Ved indregning og måling tages hensyn til forudsigelige risici og tab, der fremkommer, inden årsrapporten aflægges, og som be- eller afkræfter forhold, der eksisterede på balancedagen.

I resultatopgørelsen indregnes indtægter, i takt med at de indtjenes, mens omkostninger indregnes med de beløb, der vedrører regnskabsåret.</fsa:DescriptionOfGeneralMattersRelatedToRecognitionMeasurementAndChangesInAccountingPolicies><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisUsedInBusinessCombinations contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">VirksomhedssammenslutningerNyerhvervede eller nystiftede virksomheder indregnes i regnskabet fra henholdsvis overtagelsestidspunktet og stiftelsestidspunktet. Solgte eller afviklede virksomheder indregnes i den konsoliderede resultatopgørelse frem til henholdsvis afståelsestidspunktet og afviklingstidspunktet. 

Ved køb af nye virksomheder anvendes overtagelsesmetoden, hvorefter de nytilkøbte virksomheders identificerbare aktiver og forpligtelser måles til dagsværdi på overtagelsestidspunktet. Der hensættes alene til dækning af omkostninger ved omstruktureringer i den erhvervede virksomhed i det omfang, de er besluttet i den erhvervede virksomheden inden overtagelsen. Der tages hensyn til skatteeffekten af de foretagne omvurderinger.Positive forskelsbeløb (goodwill) mellem kostprisen for den erhvervede kapitalandel og dagsværdien af de overtagne aktiver og forpligtelser indregnes under immaterielle anlægsaktiver og afskrives systematisk over resultatopgørelsen efter en individuel vurdering af brugstiden. Hvis der ikke kan skønnes en pålidelig brugstid, fastsættes denne til 10 år. Brugstiden revurderes årligt. Negative forskelsbeløb (negativ goodwill) indregnes i resultatopgørelsen som en indtægt.Ved køb af virksomheder, fusioner, spaltninger, tilførsel af aktiver og aktieombytninger mv., hvor de deltagende virksomheder er under modervirksomhedens kontrol, anvendes sammenlægningsmetoden, hvor sammenlægningen anses for gennemført på erhvervelsestidspunktet uden tilpasning af sammenligningstal. Såfremt den regnskabsmæssigt gennemføres med tilbagevirkende kraft til første dag i regnskabsåret anses erhvervelsestidspunktet som værende fra dette tidspunkt. Efter sammenlægningsmetoden indregnes den erhvervede virksomheds aktiver og forpligtelser til regnskabsmæssige værdier, korrigeret for eventuelle forskelle i anvendt regnskabspraksis og regnskabsmæssige skøn. Forskellen mellem det aftalte vederlag og den erhvervede virksomheds regnskabsmæssige værdi indregnes på egenkapitalen.</fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisUsedInBusinessCombinations><fsa:DescriptionOfMethodsOfForeignCurrencies contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Omregning af fremmed valutaTransaktioner i fremmed valuta omregnes ved første indregning til transaktionsdagens kurs. Tilgodehavender, gældsforpligtelser og andre monetære poster i fremmed valuta, som ikke er afregnet på balancedagen, omregnes til balancedagens valutakurs. Valutakursdifferencer, der opstår mellem transaktionsdagens kurs og kursen på henholdsvis betalingsdagen og balancedagen, indregnes i resultatopgørelsen som finansielle poster. Materielle og immaterielle anlægsaktiver, varebeholdninger og andre ikke-monetære aktiver, der er købt i fremmed valuta, omregnes til historiske kurser.</fsa:DescriptionOfMethodsOfForeignCurrencies><fsa:DescriptionOfAccountingPoliciesRelatedToDerivativeFinancialInstruments contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Afledte finansielle instrumenterAfledte finansielle instrumenter måles ved første indregning i balancen til kostpris og efterfølgende til dagsværdi. Afledte finansielle instrumenter indregnes under henholdsvis andre tilgodehavender og anden gæld.

Ændringer i dagsværdien af afledte finansielle instrumenter, der er klassificeret som og opfylder betingelserne for sikring af dagsværdien af et indregnet aktiv eller en indregnet forpligtelse, indregnes i resultatopgørelsen sammen med ændringer i værdien af det sikrede aktiv eller den sikrede forpligtelse.

Ændringer i dagsværdien af afledte finansielle instrumenter, der er klassificeret som og opfylder betingelserne for sikring af fremtidige transaktioner, indregnes direkte på egenkapitalen. Når de sikrede transaktioner realiseres, indregnes de akkumulerede ændringer som en del af kostprisen for de pågældende regnskabsposter.

For afledte finansielle instrumenter, som ikke opfylder betingelserne for at blive behandlet som sikringsinstrumenter, indregnes ændringer i dagsværdi løbende i resultatopgørelsen som finansielle poster. </fsa:DescriptionOfAccountingPoliciesRelatedToDerivativeFinancialInstruments><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfRevenue contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">NettoomsætningNettoomsætning omfatter indtægter fra distribution af el, tilslutningsbidrag, udligningsordninger, projektomsætning samt øvrige indtægter relateret hertil.

Nettoomsætning ved distribution af el indregnes i resultatopgørelsen, når levering og risikoovergang til
køber har fundet sted.

Virksomhedens priser fastsættes på baggrund af en fra Forsyningstilsynet udmeldt indtægtsramme. Over-
/underdækning i forhold til indtægtsrammen indregnes i resultatopgørelsen i nettoomsætningen, hvis den 
forventes opkrævet/skal tilbagebetales.

Nettoomsætning vedrørende tilslutningsbidrag og udligningsordninger indtægtsføres over anlæggets levetid. De årlige indtægtsførsler indregnes i nettoomsætningen.
​Nettoomsætning indregnes eksklusive moms, afgifter og rabatter i forbindelse med salget og måles til
​dagsværdien af det fastsatte vederlag.
​
​Igangværende arbejder for fremmed regning indregnes i nettoomsætningen, i takt med at produktionen
​udføres, således at nettoomsætningen svarer til salgsværdien af det i regnskabsåret udførte arbejde 
(produktionsmetoden). </fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfRevenue><fsa:DescriptionOfOwnWorkCapitalised contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Arbejde udført for egen regning og opført under aktiver Arbejde udført for egen regning og opført under aktiver omfatter personaleomkostninger og andre omkostninger, der er afholdt i regnskabsåret og indregnet i kostprisen for egenudviklede immaterielle og materielle anlægsaktiver.</fsa:DescriptionOfOwnWorkCapitalised><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfOtherOperatingIncome contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Andre driftsindtægter Andre driftsindtægter omfatter indtægter af sekundær karakter set i forhold til virksomhedens hovedaktivitet.</fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfOtherOperatingIncome><fsa:DescriptionOfRawMaterialsAndConsumablesUsed contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Omkostninger til råvarer og hjælpematerialerPosten indeholder omkostninger til at opnå årets nettoomsætning herunder køb af netydelser, tariffer,
nettab mv. Endvidere indeholder posten direkte og indirekte omkostninger til råvarer og hjælpematerialer. </fsa:DescriptionOfRawMaterialsAndConsumablesUsed><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfExternalExpenses contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Andre eksterne omkostninger Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger, der vedrører virksomhedens primære aktiviteter,
herunder lokaleomkostninger, kontorholdsomkostninger, salgsfremmende omkostninger mv. I posten indgår endvidere nedskrivninger af tilgodehavender indregnet under omsætningsaktiver. </fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfExternalExpenses><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfEmployeeBenefitExpense contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">PersonaleomkostningerPersonaleomkostninger omfatter løn og gager såvel som omkostninger til social sikring, pensioner o.l. for
virksomhedens medarbejdere. </fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfEmployeeBenefitExpense><fsa:DescriptionOfMethodsOfImpairmentLossesAndDepreciation contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Af- og nedskrivninger Af- og nedskrivninger af materielle og immaterielle anlægsaktiver består af regnskabsårets af- og nedskrivninger opgjort ud fra henholdsvis de fastsatte restværdier og brugstider for de enkelte aktiver og af tab ved skrotning af materielle samt immaterielle anlægsaktiver.</fsa:DescriptionOfMethodsOfImpairmentLossesAndDepreciation><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfOtherOperatingExpenses contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Andre driftsomkostninger Andre driftsomkostninger omfatter omkostninger af sekundær karakter set i forhold til virksomhedens hovedaktivitet.</fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfOtherOperatingExpenses><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfIncomeAndExpensesFromInvestmentsInGroupEnterprisesAndAssociates contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder omfatter den forholdsmæssige andel af de enkelte
virksomheders resultat efter fuld eliminering af interne avancer og tab. &lt;br /&gt;Indtægter af kapitalandele i associerede virksomheder Indtægter af kapitalandele i associerede virksomheder omfatter den forholdsmæssige andel af de enkelte associerede virksomheders resultat efter forholdsmæssig eliminering af interne avancer og tab.</fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfIncomeAndExpensesFromInvestmentsInGroupEnterprisesAndAssociates><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfFinanceIncome contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Andre finansielle indtægter Andre finansielle indtægter består af renteindtægter, herunder renteindtægter fra tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder, gæld og transaktioner i fremmed valuta mv. </fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfFinanceIncome><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfFinanceExpenses contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Andre finansielle omkostninger Andre finansielle omkostninger består af renteomkostninger, herunder renteomkostninger fra gæld til tilknyttede virksomheder, gæld og transaktioner i fremmed valuta, amortisering af finansielle forpligtelser mv. </fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfFinanceExpenses><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfTaxExpenses contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">SkatÅrets skat, der består af årets aktuelle skat og ændring af udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen
med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte på egenkapitalen med den del, der kan henføres
til posteringer direkte på egenkapitalen.​Selskabet er sambeskattet med Norlys Holding A/S og dette selskabs dattervirksomheder. Den aktuelle 
danske selskabsskat fordeles mellem de sambeskattede virksomheder i forhold til disses skattepligtige 
indkomster (fuld fordeling med refusion vedrørende skattemæssige underskud). </fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfTaxExpenses><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfIntangibleAssets contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">GoodwillGoodwill er positive forskelsbeløb mellem kostpris og dagsværdi af overtagne aktiver og forpligtelser i virksomhedsovertagelser. Goodwill afskrives lineært over den vurderede brugstid, der fastlægges på baggrund af ledelsens erfaringer inden for de enkelte forretningsområder. Brugstiderne er fastlagt ud fra en vurdering af, i hvilket omfang der er tale om strategisk erhvervede virksomheder med en stærk markedsposition og langsigtet indtjeningsprofil, og i hvilket omfang goodwillbeløbet inkluderer tidsbegrænsede immaterielle ressourcer, som det ikke har været muligt at udskille og indregne som særskilte aktiver. Brugstiderne revurderes årligt. De anvendte afskrivningsperioder udgør 20 år.

Goodwill nedskrives til genindvindingsværdi, hvis denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi.&lt;br /&gt;Immaterielle rettigheder mv. Immaterielle rettigheder mv. omfatter færdiggjorte udviklingsprojekter og erhvervede immaterielle rettigheder.Udviklingsprojekter vedrørende produkter og processer, der er klart definerede og identificerbare, hvor den
tekniske udnyttelsesgrad, tilstrækkelige ressourcer og et potentielt fremtidigt marked eller udviklingsmulighed i virksomheden kan påvises, og hvor det er hensigten at fremstille, markedsføre eller anvende det
pågældende produkt eller den pågældende proces, indregnes som immaterielle anlægsaktiver. Øvrige udviklingsomkostninger indregnes som omkostninger i resultatopgørelsen, når omkostningerne afholdes. Ved
indregning af udviklingsprojekter som immaterielle anlægsaktiver bindes et beløb svarende til de afholdte
omkostninger på egenkapitalen under reserve for udviklingsomkostninger, der nedbringes i takt med afog nedskrivninger på udviklingsprojekterne.
Kostprisen for udviklingsprojekter omfatter omkostninger, herunder gager og afskrivninger, der direkte og
indirekte kan henføres til udviklingsprojekterne.

Indirekte produktionsomkostninger i form af indirekte henførbare personaleomkostninger, der er anvendt
i udviklingsprocessen, indregnes i kostprisen baseret på det medgåede timeforbrug for det enkelte projekt.Erhvervede immaterielle rettigheder måles til kostpris med fradrag af akkumulerede afskrivninger. 
Patenter afskrives lineært over den resterende patentperiode, og licenser afskrives lineært over 
aftaleperioden. Øvrige immaterielle anlægsaktiver afskrives over skønnet restlevetid svarende til 2,5 år.​Færdiggjorte udviklingsprojekter afskrives lineært over den forventede brugstid, der fastsættes ud fra en
​konkret vurdering af det enkelte udviklingsprojekt. Såfremt brugstiden ikke kan skønnes pålideligt fastsættes den til 10 år. For udviklingsprojekter, der er beskyttet af immaterielle rettigheder, udgør den maksimale 
afskrivningsperiode restløbetiden for de pågældende rettigheder. De anvendte afskrivningsperioder
​udgør 5 år. </fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfIntangibleAssets><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfPropertyPlantAndEquipment contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Materielle aktiver Grunde og bygninger, andre anlæg, driftsmateriel og inventar samt produktionsanlæg og maskiner måles
til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger. Der afskrives ikke på grunde.

Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen, omkostninger direkte tilknyttet anskaffelsen og omkostninger til
klargøring af aktivet indtil det tidspunkt, hvor aktivet er klar til at blive taget i brug. For egenfremstillede
aktiver omfatter kostprisen direkte og indirekte omkostninger til materialer, komponenter, underleverandører og lønninger.

Afskrivningsgrundlaget er kostpris med fradrag af forventet restværdi efter afsluttet brugstid. Der foretages
lineære afskrivninger baseret på følgende vurdering af aktivernes forventede brugstider: Bygninger10-50 årProduktionsanlæg og maskiner5-40 årAndre anlæg, driftsmateriel og inventar3-8 årMaterielle anlægsaktiver nedskrives til genindvindingsværdi, hvis denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi. </fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfPropertyPlantAndEquipment><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisForInvestmentsInSubsidiariesAndAssociates contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Kapitalandele i tilknyttede virksomheder Kapitalandele i tilknyttede virksomheder indregnes og måles i modervirksomhedens regnskab efter den indre værdis metode (equity-metoden). Dette indebærer, at kapitalandelene måles til den forholdsmæssige andel af virksomhedernes regnskabsmæssige indre værdi med tillæg af uafskrevet goodwill og med fradrag eller tillæg af urealiserede koncerninterne fortjenester og tab. Der henvises til ovenstående afsnit om virksomhedssammenslutninger for nærmere omtale af praksis ved erhvervelse af kapitalandele i tilknyttede virksomheder.

Tilknyttede virksomheder med negativ regnskabsmæssig indre værdi måles til 0 kr. Eventuelle tilgodehavender hos disse virksomheder nedskrives til nettorealisationsværdi ud fra en konkret vurdering. Hvis modervirksomheden har en retlig eller faktisk forpligtelse til at dække den pågældende virksomheds forpligtelser, og det er sandsynligt, at denne forpligtelse vil medføre tab, indregnes en hensat forpligtelse målt til nutidsværdien af de omkostninger, der er nødvendige for på balancedagen at afvikle forpligtelserne. 

Nettoopskrivning af kapitalandele i tilknyttede virksomheder overføres i forbindelse med resultatdisponeringen til reserve for nettoopskrivning efter den indre værdis metode under egenkapitalen.

Goodwill opgøres som forskellen mellem kostprisen for kapitalandelene og dagsværdien af den forholds-mæssige andel af de overtagne aktiver og forpligtelser. Goodwill afskrives lineært over den vurderede brugstid, der fastlægges på baggrund af ledelsens erfaringer inden for de enkelte forretningsområder. Brugstiderne er fastlagt ud fra en vurdering af, hvilket omfang der er tale om strategisk erhvervede virksomheder med en stærk markedsposition og langsigtet indtjeningsprofil, og i hvilket omfang goodwillbeløbet inkluderer tidsbegrænsede immaterielle ressourcer, som det ikke har været muligt at udskille og indregne som særskilte aktiver. Brugstiderne revurderes årligt. De anvendte afskrivningsperioder udgør 20 år. 

Kapitalandele i tilknyttede virksomheder nedskrives til genindvindingsværdi, hvis denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi. &lt;br /&gt;Kapitalandele i associerede virksomhederKapitalandele i associerede virksomheder indregnes og måles efter den indre værdis metode (equity-metoden). Dette indebærer, at kapitalandelene måles til den forholdsmæssige andel af virksomhedernes regnskabs-mæssige indre værdi med tillæg af uafskrevet goodwill og med fradrag eller tillæg af urealiserede, forholds-mæssige interne fortjenester og tab. Der henvises til ovenstående afsnit om virksomhedssammenslutninger for nærmere omtale af praksis ved erhvervelse af kapitalandele i associerede virksomheder.

Associerede virksomheder med negativ regnskabsmæssig indre værdi måles til 0 kr. Eventuelle tilgodehavender hos disse virksomheder nedskrives til nettorealisationsværdi ud fra en konkret vurdering. Hvis modervirksom-heden har en retlig eller faktisk forpligtelse til at dække den pågældende associerede virksomheds forpligtelser, og det er sandsynligt, at denne forpligtelse vil medføre tab, indregnes en hensat forpligtelse målt til nutidsværdien af de omkostninger, der er nødvendige for på balancedagen at afvikle forpligtelserne.

Nettoopskrivning af kapitalandele i associerede virksomheder overføres i forbindelse med
resultatdisponeringen til reserve for nettoopskrivning efter den indre værdis metode under egenkapitalen.

Kapitalandele i associerede virksomheder nedskrives til genindvindingsværdi, hvis denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi.Kapitalandele i associerede virksomheder opfylder definitionerne på både kapitalinteresser og associerede virksomheder, men er i årsregnskabet præsenteret som kapitalandele i associerede virksomheder, da denne benævnelse mere præcist beskriver virksomhedens involvering i de pågældende virksomheder.</fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisForInvestmentsInSubsidiariesAndAssociates><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfReceivables contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">TilgodehavenderTilgodehavender består primært af tilgodehavende udligningssager, hvor man mangler at modtage udligningssummen. Tilgodehavenderne måles til amortiseret kostpris, der sædvanligvis svarer til nominel
værdi, med fradrag af nedskrivninger til imødegåelse af forventede tab. </fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfReceivables><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfInventories contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">VarebeholdningerVarebeholdninger måles til kostpris, opgjort efter FIFO-metoden, eller nettorealisationsværdi, hvis denne er lavere. Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen med tillæg af hjemtagelsesomkostninger.

Nettorealisationsværdi for varebeholdninger opgøres som forventet salgspris med fradrag af færdiggørelsesomkostninger og omkostninger, der skal afholdes for at effektuere salget.</fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfInventories><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfContractWorkInProgress contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Igangværende arbejder for fremmed regning Igangværende arbejder for fremmed regning måles til salgsværdien af det på balancedagen udførte arbejde.

Salgsværdien måles på baggrund af færdiggørelsesgraden og de samlede forventede indtægter på det
enkelte igangværende arbejde. Færdiggørelsesgraden beregnes normalt som forholdet mellem det faktiske ressourceforbrug og det totale budgetterede ressourceforbrug.

Hvis salgsværdien af et igangværende arbejde ikke kan opgøres pålideligt, måles salgsværdien til de medgåede omkostninger eller til nettorealisationsværdien, hvis denne er lavere.

Det enkelte igangværende arbejde indregnes i balancen under tilgodehavender eller gældsforpligtelser,
afhængigt af om nettoværdien, der er opgjort som salgsværdien med fradrag af modtagne forudbetalinger, er positiv eller negativ.

Omkostninger i forbindelse med salgsarbejde og opnåelse af kontrakter samt finansieringsomkostninger
indregnes i resultatopgørelsen, når de afholdes. </fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfContractWorkInProgress><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfTaxPayablesAndDeferredTax contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Udskudt skat Udskudt skat indregnes af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssige og skattemæssige værdier af aktiver og forpligtelser, hvor den skattemæssige værdi af aktiverne opgøres med udgangspunkt i den planlagte anvendelse af det enkelte aktiv. 

Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettigede, skattemæssige underskud, indregnes i balancen med den værdi, aktivet forventes at kunne realiseres til, enten ved modregning i udskudte skatteforpligtelser eller som nettoskatteaktiver.</fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfTaxPayablesAndDeferredTax><fsa:DescriptionOfMethodsOfCurrentTaxReceivablesAndLiabilities contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Tilgodehavende og skyldig sambeskatningsbidragAktuelle skyldige sambeskatningsbidrag eller tilgodehavende sambeskatningsbidrag indregnes i balancen opgjort som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for betalt acontoskat. Ved skattemæssige underskud indregnes kun tilgodehavende sambeskatningsbidrag, hvis underskuddet forventes udnyttet i sambeskatningen.</fsa:DescriptionOfMethodsOfCurrentTaxReceivablesAndLiabilities><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfCashAndCashEquivalents contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Likvide beholdninger Likvide beholdninger omfatter bankindeståender.</fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfCashAndCashEquivalents><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfProvisions contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Hensættelser til pensioner o.l. Hensættelser til pensioner o.l. måles til nettorealisationsværdi, der svarer til nutidsværdien af de forventede udbetalinger fra de enkelte pensionsordninger o.l.</fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfProvisions><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfOtherProvisions contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Andre hensatte forpligtelser Regnskabsposten omfatter hensatte forpligtelser til ej-modtagne fakturaer vedrørende køb af energibesparelser.
​
​Andre hensatte forpligtelser indregnes og måles som det bedste skøn over de omkostninger, der er nødvendige 
for på balancedagen at afvikle forpligtelserne. Hensatte forpligtelser med forventet forfaldstid ud over et år fra 
balancedagen måles til tilbagediskonteret værdi.</fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfOtherProvisions><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfLiabilitiesOtherThanProvisions contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Gæld til realkreditinstitutter Gæld til realkreditinstitutter i form af prioritetsgæld måles på tidspunktet for lånoptagelse til kostpris, der svarer til det modtagne provenu efter fradrag af afholdte transaktionsomkostninger. Efterfølgende måles prioritetsgæld til amortiseret kostpris. Dette betyder, at forskellen mellem provenuet ved lånoptagelsen og den nominelle værdi, der skal tilbagebetales, indregnes i resultatopgørelsen over låneperioden som en finansiel omkostning ved anvendelse af den effektive rentes metode.&lt;br /&gt;Andre finansielle forpligtelser Andre finansielle forpligtelser måles til amortiseret kostpris, der sædvanligvis svarer til nominel værdi.</fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfLiabilitiesOtherThanProvisions><fsa:DescriptionOfMethodsOfLeases contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Leasingforpligtelser Leasingforpligtelser vedrørende finansielt leasede aktiver indregnes i balancen som gældsforpligtelser og måles på tidspunktet for indgåelse af kontrakten til nutidsværdien af de fremtidige leasingydelser. Efter første indregning måles leasingforpligtelserne til amortiseret kostpris. Forskellen mellem nutidsværdien og den 

nominelle værdi af leasingydelserne indregnes i resultatopgørelsen over kontrakternes løbetid som en finansiel omkostning.&lt;br /&gt;Operationelle leasingaftalerLeasingydelser vedrørende operationelle leasingaftaler indregnes lineært i resultatopgørelsen over leasingperioden.</fsa:DescriptionOfMethodsOfLeases><fsa:DescriptionOfMethodsOfPrepayments contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">Modtagne forudbetalinger fra kunder Modtagne forudbetalinger fra kunder omfatter beløb, der er modtaget fra kunder forud for leveringstidspunktet.</fsa:DescriptionOfMethodsOfPrepayments><fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfDeferredIncomeLiabilities contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgrænsningsposter indregnet under forpligtelser omfatter modtagne indtægter i form af honorarer
for udligningssager og tilslutningsbidrag, der periodiseres over 40 år svarende til afskrivningsperioden for de ​tilsvarende aktiver. Periodeafgrænsningsposter måles til kostpris. </fsa:DescriptionOfMethodsOfRecognitionAndMeasurementBasisOfDeferredIncomeLiabilities><fsa:ExplanationOfNotDisclosingCashFlowsStatements contextRef="duration_CY_DUAL_only" xml:lang="da">PengestrømsopgørelseSelskabet har i henhold til årsregnskabslovens §86, stk. 4 undladt at udarbejde pengestrømsopgørelse.</fsa:ExplanationOfNotDisclosingCashFlowsStatements><gsd:DateOfGeneralMeeting contextRef="duration_CY_DUAL_only">2022-04-21</gsd:DateOfGeneralMeeting><gsd:NameAndSurnameOfChairmanOfGeneralMeeting contextRef="duration_CY_DUAL_only">Hideo Sawahata</gsd:NameAndSurnameOfChairmanOfGeneralMeeting></xbrli:xbrl>